Tuzlayıp da mı Zayıflasak?

Bilimsel Çalışmalar
Avrupalı uzmanlar, diyet sırasında tuz tüketiminin sanılanın aksine faydalı olabileceğini belirtirlerken Amerikalı uzmanlar aksini savunarak, "tüketilen tuz miktarı değil, tuzdaki sodyum-potasyum...
EMOJİLE

Avrupalı uzmanlar, diyet sırasında tuz tüketiminin sanılanın aksine faydalı olabileceğini belirtirlerken Amerikalı uzmanlar aksini savunarak, "tüketilen tuz miktarı değil, tuzdaki sodyum-potasyum ilişkisi önemlidir" iddiasında bulunuyor.

Tuz tüketimi ve diyet arasındaki ilişkiyle ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Avrupalı uzmanlar, tuz tüketiminin azaltılmasının diyet yapanları olumlu yönde etkileyeceği konusunda "tuz, potasyum içerdiği için diyet sırasında faydalıdır" derken, Amerikalı uzmanlar aksini savunarak, "tüketilen tuz miktarı değil, tuzdaki sodyum-potasyum ilişkisi önemlidir" iddiasında bulundu.

Amerikalı uzmanların 12 bin 267 katılımcı üzerinde 14 yıldan daha fazla süre boyunca yaptığı Internal Medicine’da yayımlanan araştırmada, yüksek oranda sodyum alımı ölüm riskini artırırken, yüksek oranda potasyum alımının ölüm riskini azalttığı ortaya çıktı.

Los Angeles Times’ın yansıttığı araştırmada, sodyum-potasyum oranı yüksek olan kişilerin kalp ve kan dolaşımıyla ilgili hastalıklara yakalanma risklerinin daha yüksek olduğu bildirildi.

Öte yandan fazla potasyum alımının bazı durumlarda zararlı olabileceğini vurgulayan Amerikalı uzmanlar, tuz tüketiminin büyük ölçüde azaltılmasının ve potasyumun tuz yerine brokoli, bezelye, lima fasülyesi, domates, patates, kabak, turunçgiller, kavun, muz, kivi, kuru erik, kayısı, süt ve yoğurt gibi besinlerden alınmasının sağlık açısından en doğrusu olacağına dikkat çekti.

Radikal