Türk Doktorlardan Yeni Nesil Aşı

Bilimsel Çalışmalar
Harvard ile Rockefeller üniversitelerinden oluşan ve Dr. Fikri Avcı’nın liderliğini yaptığı araştırmacı grubu, 5 yıllık çalışma sonucu, özellikle yeni doğan bebeklerde zatürre ve menenjit gibi b...
EMOJİLE

Harvard ile Rockefeller üniversitelerinden oluşan ve Dr. Fikri Avcı’nın liderliğini yaptığı araştırmacı grubu, 5 yıllık çalışma sonucu, özellikle yeni doğan bebeklerde zatürre ve menenjit gibi bulaşıcı hastalıklardan kaynaklanan ölümlere sebep olan mikroplara karşıbağışıklık sistemini harekete geçirerek hastalıklardan korunmasını sağlayan bir aşı geliştirdi.

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi İmmunoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Dr. Fikri Avcı “Çalışmaya konu edilen ve ‘glukokonjugat’ ismi verilen aşı çeşidi, hastalık etkeni bakterilere ait karbonhidrat ve proteinlerin kimyasal olarak birbirine bağlanmasıyla elde edilen aşı grubudur. Bu grup, zatürre ve menenjit gibi bulaşıcı hastalıklara sebep olan mikroplara karşı bağışıklık sistemimizi harekete geçirerek hastalıklardan korunmamızı sağlar. Günümüz teknolojisi ile üretilen aşılar, yeni doğan çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi baskılanmış insanlarda etkili olamıyor.  Bu durum da yeni nesil aşıların geliştirilmesini zorunlu kılıyor. Özellikle yaşlılar ve bebekler gibi bağışıklık sistemi gelişmemiş ya da zayıflamış insan gruplarında zatürre, menenjit, tifo gibi birçok bulaşıcı hastalığa karşı korunmamızda önemli rol alacak” dedi.