Teneke kutudaki büyük tehlike

Bilimsel Çalışmalar
Gıdada şok eden gelişmelere bir yenisi daha eklendi. Teneke kutulardaki içeceklerle ilgili çok tartışılacak bir açıklama geldi. a Haber’de yayınlanan Deşifre programına katılan Türk Kardiyoloji ...
EMOJİLE

Gıdada şok eden gelişmelere bir yenisi daha eklendi. Teneke kutulardaki içeceklerle ilgili çok tartışılacak bir açıklama geldi. a Haber’de yayınlanan Deşifre programına katılan Türk Kardiyoloji Derneği eski Başkanı Prof. Dr. Oktay Ergene, içeceklerin konulduğu teneke kutularda kullanılan Bisfonel-A maddesinin koroner kalp rahatsızlıklarına neden olduğunu söyledi.

KATKILAR MASADA
Mehmet Ali Önel yönetimindeki Deşifre programında "Gıdalarda kullanılan katkı maddeleri, sağlığı nasıl etkiliyor?" sorusuna yanıt arandı. Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, katkı maddelerinin başta obezite olmak üzere birçok hastalığa neden olduğunu ileri sürdü. Onkolog Dr. Yavuz Dizdar da, günümüzde kanser vakalarındaki artışı, endüstriyel gıdalar ve gıda katkı maddelerine bağladı. Prof. Dr Oktay Ergene ise, gıda katkı maddelerini tamamıyla kötülemenin doğru bir yaklaşım olmadığını savunurken, çok tartışılacak bir açıklamada bulundu. Ergene, "Teneke kutularda satılan içecekler koroner kalp rahatsızlıklarına neden oluyor. Çünkü teneke kutuların iç yüzeylerinde kullanılan Bisfonel- A maddesi bir süre sonra içeceğe karışıyor" diye konuştu.

‘HELAL GIDA’YA DOMUZ ETİ KARIŞTI
İngiltere’de helal gıda tartışması yaşanıyor. Cezaevlerine helal sertifikalı et dağıtan bir firmanın ürünlerinde domuz eti çıktı. Kontrollerde helal gıda olarak mahkumlara dağıtılan etli börek ve mantılarda domuz DNA’sı tespit edildi. Cezaevlerine dağıtım yapan şirketin anlaşması iptal edildi.

İngiltere Adalet Bakanı Jeremy Wright, olayın kesinlikle kabul edilemez olduğunu söyledi ve konuyla ilgili soruşturma başlatıldı. İngiltere merkezli İslami İnsan Hakları Komisyonu, helal gıda sertifikası dağıtımının suistimale açık olduğunu belirtti. Dünya genelinde helal ürün pazarının büyüklüğü 2 trilyon doları aştı. Gıdanın yanısıra ilaç, kozmetik, tekstil ve temizlik gibi sektörler de helal ürün pazarına dahil oldu.

Takvim