Soğuk havalar cildinize zarar vermesin!

Bilimsel Çalışmalar
Özel Medline Konya Hastanesi’nden Dermatoloji Uzmanı Dr. Alaeddin Atalık, yaptığı açıklama da soğuk havalarda en belirgin olarak rutubetin azalmasıyla birlikte deride oluşan kuruluk birçok şik&a...
EMOJİLE

Özel Medline Konya Hastanesi’nden Dermatoloji Uzmanı Dr. Alaeddin Atalık, yaptığı açıklama da soğuk havalarda en belirgin olarak rutubetin azalmasıyla birlikte deride oluşan kuruluk birçok şikâyetlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Özellikle cildi kuruluğa meyilli olan insanlarda bu durum aşırı kaşıntılara yol açabilir. Birçok deri hastalığı örneğin atopik dermatit belirtileri bu kurulukla alevlenebilir.

Atalık, Havaların soğumaya başladığı bu günlerde sıkça görülen bir deri hastalığı da perniosis’tir. Soğuk ısırığı da denilen bu hastalık havanın sıcaktan soğuğa döndüğü bugünlerde sıkça görülür. Sıfır derece ile oda sıcaklığı arasındaki derecelerde soğuğa nemli ortamlara maruz kalan insanlarda çoktur. Günün erken saatlerinde açık havada çalışan, nemli ortamlarda çalışan aşçı, kasap gibi meslek grupları daha meyillidir.

Atalık, Parmak sırtları, burun, kulak, bacaklar, diz iç yanlarında silik sınırlı kızıl mavi bir lekeyle başlar. Ağrılı birçok sayıda oluşabilen kabartılarla kendini gösterir. Kaşıntı ve yanmada vardır. 2-3 haftada geriler. Nem ve soğuktan korunma hastalığın tedavisinde esastır.

Bunların dışında işlevsel damar bozukluğu olan insanlarda özellikle bayanlarda soğukla beraber birçok deri belirtilerini de gözlemek mümkündür. Bunların tanısı ve tedavisi için Dermatoloji uzmanımıza başvurmak en sağlıklı çözüm olacaktır.

Haber7