Siz yaşlansanız bile vücudunuz genç kalıyor

Bilimsel Çalışmalar
Nüfus cüzdanınızda yazan tarih sizin gerçek yaşınızı gösterirken, vücudunuzdaki organlar ve hücreler şaşırtıcı bir şekilde her ay, her yıl ve hatta her hafta yenileniyor. Reader’s Digest dergisi...
EMOJİLE

Nüfus cüzdanınızda yazan tarih sizin gerçek yaşınızı gösterirken, vücudunuzdaki organlar ve hücreler şaşırtıcı bir şekilde her ay, her yıl ve hatta her hafta yenileniyor.

Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, işte bazısı 5 günde bir bazısı ise 15 yılda bir yenilenen organlarınız, hücreleriniz:

Karın mukozası: Yiyecekleri sindirmeye yardımcı olmada önemli rol oynayan mide mukozası, 5 günde bir yenilenir. Özel hücreler midenizin pH dengesini sağlanmasından sorumlu enzimler ile asit üretir. Aynı hücreler mide mukozasını asidin yırtıcı, parçalayıcı etkisinden korumak için koruyucu bir mukus salgılar. Tüm bu işler bir haftadan daha kısa sürede meydana gelir.

Tat alma tomurcuklarınız: Küçük fakat çok çalışkan olan yaklaşık 10 bin tat alma tomurcuğunuz yiyeceklerin tatlarını beyne ileten mikrovilü denilen mikroskopik kıllara sahip. Tat alma tomurcuklarınız sık sık, yaklaşık 10 günde bir yenilenir. Fakat bu süreç yaşla birlikte yavaşlar. Bu nedenle daha yaşlı olan yetişkinlerin sadece 5 bin tat alma tomurcuğu bulunur.

Cildiniz: Cildinizin en dış katmanı "Stratum corneum" olarak isimlendirilir. Bu katman cildin daha hassas olan katmanları ile ortam arasında koruyucu bir bariyer olarak görev yapar. Yeni üretilen hücreler gelişir, yeni hücreler yapmak üzere bölünür ve sonunda 2 haftalık bir yolculuk ile en üst katmandan dökülen hücrelerin yerini alırlar. Bu yer değiştirme işlemi hayatınız boyunca sürer. Yaşlandıkça hücrelerin dökülme ve yenilenme işlemleri de yavaşlar.

Kirpikler: İnsanların yanı sıra birçok hayvanda da bulunan kirpikler gözlerinizi toz, kir gibi partiküllere karşı korur ve gözlerinizin kurumasını önler. Üstteki göz kapağınızda yaklaşık 150-200 kirpik, alttakinde ise 75-100 arasında kirpik bulunuyor. Kirpikleriniz de 2 ayda bir yenilenir.

Kırmızı kan hücreleri: Tek bir damla kan bile milyonlarca güçlü hücre içeriyor. Franklin Enstitüsü’ndeki yetkililere göre, oksijeni dağıtan ve diğer hücrelerden gelen atıkları yok eden bu hücreler 4 ayda bir yenilenir. Kan hücrelerinin hayatı destekleyen bu fonksiyonları çok önemlidir. Beslenmenizdeki demir bu süreci kolaylaştıracaktırır. Demir kırmızı ette, balıkta, kümes hayvanlarında, yumurtada ve fasulyede yaygın olarak bulunur.

Karaciğer hücreleri: Başlıca temizleyici organ olan karaciğer, sindirim sisteminden gelen kanı vücudun kalan kısmına yayılmadan önce filtre eder, ilaçları metabolize eder ve kimyasalların etkisini giderir. Bu karaciğer için büyük bir iş, bu nedenle yaklaşık her yıl hücrelerini yenilemeye ihtiyacı olur.

Kemikleriniz: Kemikleriniz güçlü ve dayanıklı görünebilir, fakat kemikleri oluşturan hücreler sürekli ölür ve yeniden doğar, her 10 yılda bir tüm iskelet sisteminiz yenilenir. Kemik yoğunluğu 20’li yılların başında en güçlü olduğu dönemdedir ve daha sonra dereceli olarak zayıflar. Kemik kaybı yeniden doğan kemiklerden daha fazla olursa kemik erimesi hastalığı oluşur.

Kaburga kas hücreleriniz: Göğüs kafesiniz kalp ve akciğer gibi hayati iç organlarınızı korur ve bu hücreler 15 yılda bir yenilenir. Göğüs kafesinin 12 çift kemiği kaslar ve liflerle desteklenir. Kaburga kemiklerinizin arasındaki bu kaslar "interkoskal kaslar" olarak adlandırılır. Nefes alıp verdiğinizde göğüs kafesinizin genişlemesini sağlar.

Beyincik: Beyinciğiniz sizden 3 yaş daha gençtir. Beyninizin bu bölümü hareket yeteneği ile dengenin sağlanmasından önemlidir. Houston’daki Texas Üniversitesi Sağlık Bilimi Merkezi’ndeki yetkililere göre, tüm beyin hacminizin sadece yüzde 10’unu oluşturmasına rağmen beyincik tüm beyin hücrelerinin yüzde 50’sinden fazlasını içerir. Beyincik bebeklerde ilk gelişen organlardan biri olmasına rağmen oldukça yavaş yaşlanır. Beyincik dengeyi ve duruşunuzu kontrol eder, isteğe bağlı hareketlerinizi düzenler, futbol, basketbol gibi hareketli sporları öğrenmenize yardımcı olur, dil gibi diğer zihinsel fonksiyonlar için de önemlidir.

Zaman