Sigaranın Kız Çocuğuna Zararı 6 Kat

Bilimsel Çalışmalar
Erken yaşlarda sigara içilen ortamlarda bulunan kız çocuklarının, erkek çocuklara oranla, sigara dumanından 6 kat daha fazla zarar gördüğü belirlendi. İzmir İl Tütün Kontrol Kurulu Başkanlığı görevini...
EMOJİLE

Erken yaşlarda sigara içilen ortamlarda bulunan kız çocuklarının, erkek çocuklara oranla, sigara dumanından 6 kat daha fazla zarar gördüğü belirlendi.

İzmir İl Tütün Kontrol Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bilim Alanı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Kılıç, ABD’de Cincinati Tıp Fakültesi tarafından ”0-2 yaş grubundaki çocukların sigara dumanına maruz kalmalarının etkilerine” ilişkin 10 yıldır yürütülen çalışmanın sonuçlandığını bildirdi.
0-2 yaş döneminde sigara dumanıyla tanışan çocukların, akciğer fonksiyonlarının ciddi ölçüde zarar gördüğünü anlatan Kılıç, araştırmadan çıkan bir diğer dikkat çekici sonucun da ”kız çocuklarının, erkek çocuklarına oranla sigara dumanından 6 kat daha fazla zarar görmesi” olduğunu söyledi.
Prof. Kılıç, ”Pasif içicilik anne karnından başlıyor ve dumana maruz kalan çocuklar hayata 1-0 yenik başlıyor. Anne, hamilelik döneminde sigara içiyorsa, bebek yeterince beslenemiyor ve düşük ağırlıklı dünyaya geliyor. Gelişmesini tamamlamamış olarak dünyaya gelmesi de hastalık riskini artırıyor” diye konuştu.

AA