Sigara içenler daha agresif oluyor!

Bilimsel Çalışmalar
Yaşam koçu ve NLP uzmanı Levent Ekinci, işinin stresli olduğunu belirterek sigaraya sarılanların stresinin azalmadığını, aksine, aynı işi yapan ekip arkadaşlarına göre daha agresif ve stresli olduklar...
EMOJİLE

Yaşam koçu ve NLP uzmanı Levent Ekinci, işinin stresli olduğunu belirterek sigaraya sarılanların stresinin azalmadığını, aksine, aynı işi yapan ekip arkadaşlarına göre daha agresif ve stresli olduklarını kaydetti.

Ekinci, Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünyada ve Türkiye’de kutlanan 31 Mayıs Dünya Sigarayı Bırakma Günü münasebetiyle, milyonlarca insanın sağlığını olumsuz yönde etkileyen sigaranın etkileri ve kurtulma yolları üzerine, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Sigara içen insanların büyük çoğunluğunun öne sürdüğü ”sigara stresimi alıyor veya azaltıyor” savının bilimsel açıdan doğru olmadığına işaret eden Ekinci, ”İşinin stresli olduğunu belirterek sigaraya sarılanların stresi azalmıyor, hatta aynı işi yapan ekip arkadaşlarına göre daha agresif ve stresli oluyorlar” dedi.

Sigaranın insanın sinir sistemlerine zarar verdiğini ve bu nedenle tekrar sigara içildiğinde sinirlerin yatıştığı zannına kapılındığını belirten Ekinci, böylelikle tiryakilerin sorunu sorunla çözmeye çalıştıklarını söyledi.

Ekinci, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Bu biraz da para yönetimine benzer. Bir kredi kartına borcunuz var, hesap kesimi geldiğinde diğer kredi kartınızdan para çeker günü kurtarırsınız. Sorunu sorunla çözmek bir başka soruna davetiye çıkarmak demektir. Tiryakiler için en önemlisi, öfkelerini kontrol edebilmek, bizim de bunu sağlamamız gerekiyor. Özellikle Uzakdoğu’da çocuklara öfke kontrolünü öğretirler. Bu, günün daha rahat ve sakin geçmesine olanak sağlar. Ülkemizde ise trafikte sinirlenip el freni çekip yandaki bireyi dövmeye gidenlerin bir çoğu sigara içmektedir. Nedeni de öfkelerini kontrol edememeleridir.”

Sigarayı bırakmak için pek çok farklı yöntem deneyen ancak başarılı olamayan tiryakilerin, en yakınlarının ”Ben sana dedim, herkes bırakır ama sen bırakamazsın” gibi olumsuz tavırlarıyla da baş etmek zorunda kalabildiğini anlatan Ekinci, bu tepkilerin, kişilerin motivasyonunu düşürerek, tekrar bırakma isteğini ortadan kaldırmada önemli rol oynadığını dile getirdi.

Levent Ekinci, günümüzde sigarayı bırakmak için birçok yöntemin yanında NLP tekniklerinin de önem kazandığını ifade ederek, sigara içenlere neden bağımlı olduklarını anlattıklarını, onları sigaradan kurtulabilecekleri yönünde motive ettiklerini ve herhangi bir ilaç kullanmadan, kilo almadan, içlerindeki potansiyeli ortaya çıkararak bağımlılıktan kurtulmalarını sağladıklarını aktardı.