Progesteron Nedir?

Bilimsel Çalışmalar
Progesteron, adet döngüsünde ve gebeliğin erken evrelerde sürdürülmesinde önemli rol oynayan bir hormondur. Gereğinden az sergilendiği durumlarda rahim duvarı kalınlaşmaz ve yumurtalar rahim duvarına ...
EMOJİLE

Progesteron, adet döngüsünde ve gebeliğin erken evrelerde sürdürülmesinde önemli rol oynayan bir hormondur. Gereğinden az sergilendiği durumlarda rahim duvarı kalınlaşmaz ve yumurtalar rahim duvarına tutunamaz. Progesteron  daha önceki hamileliklerinde düşük yapan anne adaylarının kullanması önerilir hatta progesteron sadece yumurtaların tutunması değil doğum ve lohusalık sürecinde destekler. Progesteron rahmin gebeliğe hazırlanmasına yardımcı olur. Rahim kasların kasılmasını önleyerek gebelik dönemindeki düşük risklerini azaltır. Ayrıca progesteron meme gelişimi ve emzirme için de oldukça önemlidir. Fakat progesteron’un her zaman gebeliğe %100 çözüm olmadığını belirtmemiz gerekiyor. Her ne kadar kesin çözüm olmasa da belirlenmiş herhangi bir zararı da yoktur.

Progesteron seviyesi her zaman aynı kalmaz dönemsel olarak yükselip düşmektedir. Yumurtlama dönemleri öncesi progesteron seviyesi düşükken yumurtlama dönemlerinde artmaktadır. Progesteron seviyesi ng/mL ile ifade edilir. Hamilelik sürecinde artarken adet dönemlerinde düşmektedir. Progesteron seviyesi kan tahlili ile ölçülmektedir ve değerler şu şekildedir;

  • Yumurtlama öncesi < 0.89
  • Yumurtlama ≤ 12
  • Yumurtlama sonrası 1.8-24
  • Hamilelik 1. trimester 11-44
  • Hamilelik 2. trimester 25-83
  • Hamilelik 3. trimester 58-214

(Trimester hamilelikteki 9 aylık sürecin 3 er aylık şekilde bölünmesidir.)

Progesteron hormonu erkeklerde de bulunmaktadır fakat erkeklerde kadınlara göre çok daha düşüktür. Erkeklerdeki progesteron  seviyesi 0,20 ng/mL’den daha azdır.

Progesteron seviyesinin az olmasının birden fazla sebebi vardır. Adet düzensizliği, daha önce düşük yapmış olmak, kısırlık, azalmış yumurtalıklar progesteron seviyesinin az olmasında ilk aklımıza gelen sebeplerdendir. Progesteron seviyesi düşükse kadınlarda  adet düzensizliği, hamilelikte kanamalar ve ağrılar, sürekli düşükler, adet dönemi dışında kanamalar şeklinde kendini gösterebilir.

Hamilelikte Progesteron Kullanımı Zararlı Mı?

Daha önce düşük yapan veya düşük yapma riski olan bireylerde progesteron tedavisi en sık kullanılan tedavilerdendir. Hamilelikte progesteron kullanımı %100 olumlu sonuç vermese de kanıtlanmış bir zararı da yoktur aksine daha önce düşük yapan kadınlarda olumlu etkileri de vardır. Buradan da anlaşılabileceği gibi hamilelik döneminde progesteron kullanımının bir zararı yoktur aksine düşük riskini azaltarak ve hamilelik ile doğum sürecini kolaylaştırdığı için faydalıdır.