Ofiste İncelmek İsteyenlere Altın Rehber!

Bilimsel Çalışmalar
Bahar ayları yazı formda karşılamak isteyenlerin diyet yaptığı ve spor salonlarını ziyaret ettiği dönemdir. Ağır diyetler yapmadan ofis ortamında da ideal kiloya ulaşılabilineceğini belirten Medline O...
EMOJİLE

Bahar ayları yazı formda karşılamak isteyenlerin diyet yaptığı ve spor salonlarını ziyaret ettiği dönemdir. Ağır diyetler yapmadan ofis ortamında da ideal kiloya ulaşılabilineceğini belirten Medline Operasyonlar Direktörü Dr. Barış Mutluer, ofiste yapılması gerekenleri sıralıyor.

Gün boyunca 2–2, 5 litre su için; Vücudumuzun ortalama yüzde 50’sini oluşturan suyun, vücut dolaşımının sağlıklı olmasından toksinlerin atılmasına kadar birçok faydası vardır. Özellikle rejim yaparken daha çok özen gösterilen su içiminin sağlıklı bir yaşam için ihmal edilmemesi gerektiğini vurgulayan Dr. Barış Mutluer, her gün 12–15 bardak su içmek gerektiğini belirtiyor.

Öğün atlamayın; Gün içerisinde zamanın kısıtlı olması ya da daha az yemenin kilo vermeye yardımcı olacağı düşüncesi çoğu zaman öğün atlanmasına neden olur. Ancak bu inanılışın aksine diyet yapanlara az az ve sık sık yemek yemeleri önerilir.

Öğünlerinizin sayısını altıya çıkarın; Ofis diyeti sadece forma girmenizi değil, metabolizmanızı düzenleyerek verdiğiniz kiloları korumanızı da amaçlar. Günde 6 öğün beslenme, en sağlıklı beslenme tarzıdır. Öğün aralarında ise 2–3 saat olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Hareket etmek için alarmınızı kurun; Gün boyu hareketsiz, bilgisayar karşısında oturmak göz bozulmalarından kas rahatsızlıklarına, dolaşım bozukluklarından obeziteye kadar birçok rahatsızlığa neden olabilir. Çalışırken kendinizi işe kaptırıp masa başından kalkmayı unutuyorsanız, her saat başı için alarmınızı kurun. Böylece her saat başı çalan alarm ile ayağa kalıp az da olsa hareket edebilirsiniz.

Yağ yakımını hızlandıran yiyecekler tüketin; Doğada bulunan bazı sebze ve meyveler metabolizmayı hızlandırırken yağ yakımına da yardımcı olur. Bu yiyecekler arasında kırmızı biber, greyfurt, ceviz, badem ve yeşil çay bulunuyor.

Tuz tüketimine dikkat edin; Tuz tüketiminde sınır tanımazsanız, ileride yüksek tansiyon sorunu yaşama riskinizi arttırırsınız. Ayrıca gereğinden fazla tuz tüketimi, vücudunuzda su tutulmasına neden olur ve bedeninizde şişlik hissedersiniz.

Kızartma yerine haşlamayı tercih edin; Ne yediğinizden çok nasıl pişirilmiş yiyecekler yediğinize önem gösterin. Haşlanmış, buharda pişirilmiş yiyecekler kilo olmanıza engel olurken aynı zamanda da sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.

Masa başında da egzersiz yapın; Özellikle masa başında çalışanların en büyük problemleri arasında yer alan bel ve boyun ağrıları stresli günlerde kendini daha fazla gösterir. Hem ağrılardan kurtulmak hem de metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olması için hareket etmeyi öneren Dr. Barış Mutluer masa başında yapılabilecek egzersizleri tavsiye ediyor.

Haber3.com