Mantar, Alzheimer ve Kanseri İyileştirebilir mi?

Bilimsel Çalışmalar
Muğla Üniversitesi (MÜ)’nde, Anadolu’da kendiliğinden yetişen yenebilir mantarların, akciğer kanseri ve alzheimer hastalıklarına etkileri araştırılıyor. MÜ Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğret...
EMOJİLE

Muğla Üniversitesi (MÜ)’nde, Anadolu’da kendiliğinden yetişen yenebilir mantarların, akciğer kanseri ve alzheimer hastalıklarına etkileri araştırılıyor.

MÜ Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Emin Duru’nun TÜBİTAK desteğiyle yürüttüğü projeyle Batı Anadolu’da yayılış gösteren ve ticari potansiyeli olan mantarların, antioksidan özelliği, alzheimer ve bazı kanser hücrelerine karşı aktiviteleri belirlenecek.

Doç. Dr. Duru, Türkiye’nin bitki florasında olduğu gibi mantar florasında da oldukça zengin olduğunu belirterek, "Anadolu’da doğal olarak yayılış gösteren mantarların hem tıbbi aktiviteleri hem de aktiviteye sebep olan bileşikler üzerine araştırmalar olmaması, bizi bu araştırmaya yöneltmiştir. Son zamanlarda mantarların antioksidan aktiviteleri üzerine ilgi çeken araştırma raporları yayınlanmaktadır. Bizim çalışma grubumuzun da mantarların antioksidan aktiviteleri üzerine uluslararası dergilerde yayınları mevcuttur. Bu araştırmayı özel kılan ise mantarların alzheimer ve bazı kanser türlerine karşı doğal bir ilaç olarak kullanılıp kullanılamayacağının belirlenmesi olacaktır." dedi.

Japon bilimadamlarının, bir ağaç mantarı olan ganoderma lucidumdan elde ettikleri bir polisakkariti, bazı kanser türlerine karşı kullanılmak üzere piyasa sürdüklerini anlatan Duru, "Başta Japonya olmak üzere gelişmiş ülkelerin bilimsel anlamdaki bu hızına inşallah biz de bu araştırmalarla yetişeceğiz. Mantarların akciğer ve kolon kanser hücrelerine karşı ilaç gibi kullanılıp kullanılamayacağını ortaya koyacağız. Ülkemizin mantarlarının bilim camiasında tanıtılmasıyla bazı türlerinin ticari anlamda da katma değer sağlaması mümkün olacaktır. Çalışmalarımız sonucunda mantarlarda hem antioksidan hem de antitümör aktivite gösteren maddelerin kimyasal yapıları aydınlatılacaktır. Böylece yeni bir ilaç etken maddesinin de elde edilmesi olasıdır." şeklinde konuştu.

Doç. Dr. Mehmet Emin Duru’nun yürütücülüğündeki projede MÜ Kimya Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Mehmet Öztürk ve Yrd. Doç. Dr. Mustafa Teke, Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Doç. Dr. Hakan Akça, Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden Prof. Dr. Murat Kartal araştırmacı olarak görev alıyor.

CİHAN