Kozmetikte ‘helal mührünü’ arayın

Bilimsel Çalışmalar
Dünya Helal Gıda Birliği Derneği Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Gelir, ”helal gıda” kavramının sadece ”yiyecek ve içecek” olarak algılanmaması ve konunun temizlik sektöründen ko...
EMOJİLE

Dünya Helal Gıda Birliği Derneği Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Gelir, ”helal gıda” kavramının sadece ”yiyecek ve içecek” olarak algılanmaması ve konunun temizlik sektöründen kozmetiğe kadar çok geniş bir yelpazede ele alınması gerektiğini söyledi.
 

Türk Standardları Enstitüsü (TSE), Dünya Helal Gıda Birliği ve Kalite Birliği Derneği’nce, Ördekli Kültür Merkezi’nde ”helal gıda” konulu panelin açılış konuşmasını yapan Gelir, Türkiye’de geç başlamasına karşın dünyada uzun süredir ”helal gıda” konusunda çalışma yapıldığını söyledi.
 
 İslam Ülkeleri Standardları ve Metroloji Enstitüsü’nün (SMIIC) bu konuda 3 standart belirlediğini ve bu standartların şu anda ihtiyaçları karşılayacak nitelikte olduğunu dile getiren Gelir, şunları söyledi:
 
”Standart, canlı organizma gibidir. Yani bugün ihtiyacımızı karşılayan standardımızın belli bir zaman sonra değişime tabi tutulması gerekebilir. İhtiyaçlara göre bunlar da planlanacaktır. Zaten komisyonlar çalışmaya devam ediyor. Sadece gıda değil, kozmetik sahasında, deterjan, şampuan gibi temizlik malzemeleri sahasında da çalışmalar devam ediyor.”
 
Ahmet Gelir, Türkiye’de helal gıda ile ilgili standartların oturmaya başlamasıyla Arap ülkelerine gıda ihracatında da ciddi artış meydana geldiğini sözlerine ekledi.
 
TSE Bursa İl Koordinatörü Mustafa Karaman da İslam ülkelerinin artık helal gıda standardına uygun ürünler talep ettiğini belirtti.
 
Panelde TSE Ürün Belgelendirme Başkanlığı’ndan ziraat mühendisi Özhan Gündüz, ”Türkiye’de ve Uluslararası Alanda Standart Şartları” Uludağ Üniversitesi (UÜ) Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, ”Güvenli Helal Gıda”, SMIIC Genel Sekreteri Haluk Dağ, ”Standardizasyon ve SMIIC” ile Fatih Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hamdi Döndüren ”İslam Dininde Helal Gıda” konularında bilgi verdi.