Kirpik dibi iltihabına dikkat!

Bilimsel Çalışmalar
Kirpik dibi iltihabının göz kapağında normalde bulunan bakterilerin aşırı çoğalmasıyla meydana geldiğini belirten Doç. Dr. Altuğ Çetinkaya, sorunun hemen her yaşta, her cinsiyette yaygın görüldüğünü s...
EMOJİLE

Kirpik dibi iltihabının göz kapağında normalde bulunan bakterilerin aşırı çoğalmasıyla meydana geldiğini belirten Doç. Dr. Altuğ Çetinkaya, sorunun hemen her yaşta, her cinsiyette yaygın görüldüğünü söyledi.

Doç. Altuğ Çetinkaya, “Cildin yağlı olması ve gözkapağındaki yağ bezlerinin anormal olması, bakterilerin çoğalmasını kolaylaştırır. Çeşitli virüsler, alerjik etkenler, ilaçlar, sigara dumanı, kimyasal maddeler de kirpik dibi iltihabına yol açabilir” diye konuştu.

Kirpik dibi iltihabı olan hastalarında konjonktivit, kuru göz, kirpik batması gibi şikayetlerin sıklıkla görüldüğünü belirten Çetinkaya, hastalığın belirtileri hakkında şu bilgileri verdi: “Hastalık, her iki gözde batma, yanma hissi, kızarıklık, sulanma, kaşıntı, çapaklanma gibi yakınmalara neden olabilir. Gözkapaklarında kızarma, şişlik, kirpiklerde düzensizlik, yapışıklık ve dökülme meydana gelebilir. Bu şikayetleri olan kişiler, göz muayenesinden geçmelidir.”

TEDAVİYİ SICAK SUYLA YIKAYARAK YAPIN

Kirpik dibi iltihabının daha çok ergenlik döneminde başlayıp uzun yıllar devam edebildiğini ve yaşam kalitesini olumsuz etkilediğini söyleyen Doç. Çetinkaya, hastalığın tedavisiyle ilgili süreci ise şöyle anlattı: “Bebek şampuanı veya kapak hijyeni için özel geliştirilmiş temizleme solüsyonları ile kirpik diplerinin yıkanmasını ve sıcak su ile durulanmasını tavsiye ediyoruz. Gözkapağı kenarlarının düzenli temizlenmesi ve bakımı tedavinin temelidir. Bu bakım uzun süre uygulanmalıdır. Bu bakımda önce gözkapağı kenarına, yakmayacak biçimde, sıcak pansuman uygulanır. Böylece birikmiş ve sertleşmiş olan yağlı maddeler, kabuklar yumuşar. Daha sonra ıslak bir gazlı bez ya da kulak pamuğu gözkapağı kenarına sürülür, kirpik dipleri ve çevresindeki birikintiler temizlenir. Gerekliyse son aşamada gözkapağı kenarına antibiyotikli-steroidli ilaçlar uygulanır, tedaviye yapay gözyaşı damlası da eklenebilir. Bazı hastaların doktor kontrolü altında 1-2 ay süreyle ağızdan antibiyotikli ilaç kullanması da önerilir.”