Karnından 7.5 Kiloluk Kist Çıktı!

Bilimsel Çalışmalar
Karın ağrısı ve mide yanması şikâyeti ile gelen bir kadının karnından çıkan 7.5 kilo kist, görenleri şaşkına çevirdi. Başarılı geçen ameliyatın ardından taburcu olan iki çocuk annesi Songül Akku...
EMOJİLE

Karın ağrısı ve mide yanması şikâyeti ile gelen bir kadının karnından çıkan 7.5 kilo kist, görenleri şaşkına çevirdi. Başarılı geçen ameliyatın ardından taburcu olan iki çocuk annesi Songül Akkurt’un bir yıldan bu yana rahatsızlık çektiği bildirildi.

Vücudundan çıkan kist karşısında şaşıran Akkurt sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu söyledi. Songül Akkurt, "Gaziantep’te kliniğe gittiğimde safra kesemde taş çıktı. Daha sonra devlet hastanesinde ultrasona girdim. Ardından Osmaniye’deki ablamın yanına gelerek ameliyatımı burada oldum. Şu anda rahatladım. Doktorlarımıza teşekkür ediyorum. Allah kimseye göstermesin." dedi.

Ameliyatı gerçekleştiren  Op. Dr. Tayfur Arıkan, bugüne kadar gerçekleştirdiği ameliyatlarda bu kadar büyük bir kist ile karşılaşmadığını belirterek çok şaşırdığını söyledi. Tıp literatüründe bu kadar büyük bir kiste az rastlandığını kaydeden Arıkan, "Bugüne kadar gerçekleştirdiğim ameliyatlarda kistler en fazla 4-5 kg civarında oluyordu. Bu kist ise 7.5 kg.ağırlığında. Bu denli büyük bir kist ameliyatını ilk kez gerçekleştirdik. Hastamızın karnı büyük ve nefes alamayacak durumdaydı. Aynı zamanda astım hastalığı da vardı. Bu ameliyatla birlikte kiste yapışmış halde bulunan apandisti de aldık. Şu anda hastamızın nefes alması düzeldi. Kistten etkilenen bütün organları normal haline döndü. Bir hafta sonra dikişlerini aldıktan sonra 2 yıl sürecek bir tedavi programı uygulayacağız. Eğer kist alınmamış olunsaydı ve özellikle de karında patlamış olsaydı kötü huylu hücreler tüm vücuda yayılacak ve hasta evre atlayacak, ameliyat dahi kurtaramayacaktı." dedi.

Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Turgay Akgül de mesleki hayatında ilk kez böyle büyük bir kist ile karşılaştığını belirterek bundan sonra hastanın rutin kontrollerle takiplerinde olacağını kaydetti.

Cihan