İğne Büyüklüğündeki Kameralar Operasyona Hazır

Bilimsel Çalışmalar
New York’ta Cornell Üniversitesi’nde görevli elektrik mühendisleri toplu iğne başı büyüklüğünde kamera geliştirdiler. BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, lensi ve hareketli parçalar...
EMOJİLE

New York’ta Cornell Üniversitesi’nde görevli elektrik mühendisleri toplu iğne başı büyüklüğünde kamera geliştirdiler.

BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, lensi ve hareketli parçaları bulunmayan kameranın maliyeti de çok düşük. Bu cihazlar ameliyatlarda ve robot dünyasında kullanılabilecek.
 
Beyin hücrelerini (nöronları) görüntülemenin yollarını arayan Dr. Patrick Gill’in çalışan prototipi oldukça küçük. İnsan saçından daha ince (milimetrenin yüzde biri kalınlığında) olan kameranın uzunluğu da bir milimetre civarında.
 
Aile portresi için yeterli olmayan kamera basit bir görsel sistem gerektiren mikro-robotlar için yeterli olabilir. Bunun yanında kameranın kafatasınıza yerleştirilerek beyin hücrelerinizin (nöronların) görüntülenmesinde kullanılacağı belirtiliyor. Kamera ayrıca doktorlara da endoskop (Vücudun derin boşluklarını doğrudan gözle muayene etmeğe yarayan ucu aydınlatmalı aygıt) cihazının ucuna yerleştirdiklerinde çeşitli organlara göz atma imkanı sunacak.