Hafızayı güçlendiren vitaminler

Bilimsel Çalışmalar
Beyin, çalışmak için nasıl oksijene ihtiyaç duyuyorsa aynı diğer organlarımızda olduğu gibi vitaminlere de ihtiyaç duyar. Her vitaminin vücutta bir veya bir kaç görevi vardır ve hepsi gereklidir. Bu n...
EMOJİLE

Beyin, çalışmak için nasıl oksijene ihtiyaç duyuyorsa aynı diğer organlarımızda olduğu gibi vitaminlere de ihtiyaç duyar. Her vitaminin vücutta bir veya bir kaç görevi vardır ve hepsi gereklidir. Bu nedenle "hafızayı güçlendiren vitaminler" olarak bir ayrım yapmak çok doğru olmasa da uzmanlar B kompleks vitaminlerinin, E, C ve D vitaminlerinin yanı sıra omega-3 yağ asitlerinin beynin hafızayla ilgili bölümünü güçlendirdiğinin altını çiziyor.

Hafızayı Korumak ve Güçlendirmek

Bol bol boş kalorili hazır gıdalar yerseniz, uykunuza dikkat etmezseniz, stresi azaltmaz ve egzersiz yapmazsanız tüm vücudunuz gibi beyniniz ve dolayısıyla hafızanız da zamanla zayıflayacaktır. Doğru vitaminleri yeterli oranda almak, beyni çalıştıran faaliyetlerde bulunmak, düzenli egzersizle kan dolaşımını arttırmak, uyku düzenine ve stres seviyesine dikkat etmek hafızanızı güçlendirmek için atacağınız ilk ve en önemli adımlar olacaktır.

Omega 3 Yağ Asitleri ve Hafıza

Her insanın vucudunda bulunan ve hücre yapısında tahribata yol açan serbest radikallere fırsat tanımamak için düzenli olarak omega 3 yağ asitleri içeren gıdalar tüketmelisiniz. Örneğin omega 3 yağ asidi bakımından zengin olan balık yağı beyin fonksiyonlarını geliştiren DHA ve EPA bileşenlerini içerir. Avustralya’da 396 çocuk üzerinde yapılan bir çalışmada elde edilen verilere göre düzenli olarak omega 3 yağ asidi kullanan çocukların 6 ay sonra yapılan hafıza testlerinde belirgin şekilde daha iyi sonuç aldıkları gözlemlenmiş.

B Vitamini Hafızayı Güçlendiriyor

B vitamininin hafızayı güçlendirmedeki etkisi sinirler arasındaki iletişimi sağlayan nörotransmitterlerin beyin tarafından salgılanmasını teşvik etmesinden ileri gelmektedir. Sinir sistemi ve beyin arasındaki iletişimin güçlü olması konsantrasyon, bilinç ve diğer işlevlerin yanı sıra hafızayı da arttırır. Başta B6 vitamini olmak üzere beyin fonksiyonu üzerinde olumsuz etkisi bulunan "homosistein" seviyelerini düşüren B12 vitamini, zihni geliştiren kırmızı kan hücrelerinin üretimine katkıda bulunan B9 vitamini (folik asit) güçlü bir hafıza için düzenli olarak alınmalıdır.

Hafızayı Güçlendiren Diğer Vitaminler

C vitamini serbest radikallerle mücadele için gerekli bir vitamindir. E vitamini sinir hasarına karşı koruma sağlar ve antioksidandır. Beta karoten vücudu toksinlerden arındırırken kan damarlarını ve dokuları güçlendirir.