Gürültü bebeklerin uyku düzenini bozuyor

Bilimsel Çalışmalar
Antalya Manavgat Devlet Hastanesi Başhekimi ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kuru, yeni doğan bir bebeğin günlük 16-18 saat uyku uyuduğunu söyledi. Gürültü kirliliğine maruz kalan çocukların ye...
EMOJİLE

Antalya Manavgat Devlet Hastanesi Başhekimi ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kuru, yeni doğan bir bebeğin günlük 16-18 saat uyku uyuduğunu söyledi. Gürültü kirliliğine maruz kalan çocukların yeniden uykuya dalmalarını zorlaştırdığını belirten Kuru, 3 haftalık bebeğin 15-18 saat, 6 haftalıklarda 15-16 saat ve 6 ayda 10-12 saat uyku uyuduğunu ifade etti.

Bebeklerin rahat bir şekilde uykularını almaları için annelerin çocuklarını beslerken konuşmasını tavsiye eden Kuru, geceleri beslerken sessiz olunmasını gece ile gündüz farkını algılamasını sağlamak için ışık yakılmaması gerektiğini kaydetti. Kuru, "Yeni doğan bebeklerimizin rahat bir şekilde uykularını almaları için ev işinde gürültü kirliliğinden uzak duralım. Bebeğin yanında yüksek ses çıkaran cihazları bulundurmayalım.

Elektrik süpürgeleri yüksek ses çıkardığı için bebeklerin uyku düzenlerini bozabilir. Anneler gündüzleri bebeklerini beslerken mutlaka konuşmalı. Bu konuşma çocukların erken konuşmalarını ve gündüzleri rahat uyumalarını sağlayacaktır. Bebekleri akşam beslerken ışığı açmayalım, soluk bir ışıkla besleyelim. Işık ve ses aktiviteleri bebeklerde belirli süre sonra gündüz ve gece farklılığını algılamalarını sağlayacaktır. Uyuma zorluğu çeken bebeklere klasik bebek müziği dinletilmeli. Uyanan her bebek aç uyanır." dedi.