Gripten korunmanın kolay yolu

Bilimsel Çalışmalar
Geçiş mevsimlerinde yaşanan ısı değişimleri grip vrisünün yayılması için uygun ortam sağlıyor. Uzmanlar toplumda çok çabuk yayılan giribin en büyük iş gücü kaybına neden olduğunu belirterek "Grip...
EMOJİLE

Geçiş mevsimlerinde yaşanan ısı değişimleri grip vrisünün yayılması için uygun ortam sağlıyor. Uzmanlar toplumda çok çabuk yayılan giribin en büyük iş gücü kaybına neden olduğunu belirterek "Grip için alınan istirahat raporlarının diğer tüm hastalıklar için alınanlara eşit diyor.

Havaların soğumasıyla birlikte milyonlarca kişinin sağlığını tehdit etmeye başlayan grip için alınan istirahat raporlarının diğer tüm hastalıklar için alınan raporların toplamına eşit olduğu belirtildi.

Sadece sağlığı değil, ekonomiyi ve sosyal hayatı da tehdit eden hastalıktan korunmanın en basit şekli ise vücut sıcaklığında meydana gelebilecek değişimlere engel olmak.

EN ÇOK RAPOR ALINAN HASTALIK

Kent Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Necdet Yetim, gribin, kan ve lef damarları yoluyla yayılıp başka hastalıklara neden olabildiğini söyledi.

Dr. Necdet Yetim, hastalığın yukarı doğru çıkmasında kulak iltihapları ve menenjit, aşağı doğru yayılması durumunda bronşit ya da zatürre gibi hastalıklara da yol açabildiğini söyledi.

Yetim, bu hastalıkların iyi tedavi edilmemesi durumunda ölüme kadar giden sonuçlara neden olduğunu ifade etti.

Gribin hep sağlık açısından konuşulduğunu ancak sosyal ve ekonomik yönünün de olduğunu belirten Yetim, ‘Araştırmalara göre doktor raporlarının bir numarası grip hastalığı.

Hatta gripten dolayı alınan istirahat raporları diğer tüm hastalıklardan alınan raporlara eşit. Ayrıca ekonomik açıdan, ilaç ve tedavi masrafları açısından hem de işgücü açısından diğer tüm hastalıkların toplamından daha fazla.

Grip çabuk bulaşır ve nüfusun yüzde 10’u hastalansa bir anda7milyonhasta çıkıyor ortaya. Bu da 7milyon reçete, ilaç ve 7 milyon kişinin işgücü kaybı demek’ diye konuştu.

Çaresi vücut sıcaklığını korumak

Uzm. Dr. Necdet Yetim,gribin oluşmasıiçiniki faktör olduğuna dikkat çekerek, ilkinin virüs olduğunu söyledi. Çevrede herhangi bir grip virüsünün bulunmaması ger ektiğini ifade eden Yetim, ‘En önemli faktör ise vücut sıcaklığı. Normalde ateşimiz 36,5-37 civarındadır. Ne zaman ki vücut sıcaklığı düşer, enfeksiyonlara karşı dirençte azalma olur. Mevsim şartlarına göre giyinmek, üşümemek, terlememek gerekir’ dedi.

bugün