Gripten korunmak için meyve tüketin

Bilimsel Çalışmalar
Uzman Cerrah Doktor Fuat Dal, özellikle kış aylarında çok basit beslenme ve giyinme teknikleriyle üşütme, grip, soğuk algınlığı ve ateşli hastalıklardan korunulabileceğini söyledi. Kış meyvelerinin in...
EMOJİLE

Uzman Cerrah Doktor Fuat Dal, özellikle kış aylarında çok basit beslenme ve giyinme teknikleriyle üşütme, grip, soğuk algınlığı ve ateşli hastalıklardan korunulabileceğini söyledi.

Kış meyvelerinin insanları hastalıklardan koruyan büyük nimetler olduğunu belirten Dr. Dal, "Yeter ki onların işlevlerini, özelliklerini ve hangi meyvenin hangi mevsimde yenilmesi gerektiğini bilelim. C vitaminleri özellikle soğuk kış ayların da hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir. Günde 3 veya 4 porsiyon meyve tüketmeye özen göstermeliyiz. Kış aylarında hemen hemen her yerde bulunabilen portakal, mandalina, elma, muz, greyfurt, kivi, nar, armutun yanı sıra kuru üzüm, kuru kayısı, ve kuru incir devamlı tüketilmeli." dedi.

Birçok kişinin ıspanağın faydalarından habersiz olduğunu dile getiren Dr. Fuat Dal, demir yönünden zengin, koyu yeşil yapraklı ve güzel tadı olan ıspanağın, diğer yapraklı sebzelere nazaran daha çok protein içerdiğini anlattı. Ispanak suyunun bol C vitamini ile soğuk algınlıklarına karşı dayanıklılık sağladığını ifade eden Dal, ıspanağın hemoroid rahatsızlığına iyi geldiğini, içindeki A, C vitaminlerinin insanda bol kan yaptığını hatırlattı. Ispanağın kemiklerin ve dişlerin sağlamlığını arttırığını kaydeden Dal, "Ispanak suyu, kalp adalelerini de kuvvetlendiriyor. Özel enzimi ile dolgunluğu giderip bağırsak zehirlenmesini önlüyor. Kalp rahatsızlığı olanlara, haftada 1-2 fincan taze sıkılmış ıspanak suyu içmelerini tavsiye ederim.” dedi.

Soğuk havalarda C vitaminli meyvelerin yanında sebzelerinde ihmal edilmemesini vurgulayan Dr. Dal, "Brokoli, Brüksel lahanası aynı tarz bitki familyasından gelir. Bu aile içinde tere, kıvırcık lahana, şalgam, karnabahar, brokoli, turp yer alır. Bu besinler betakaroten,(A vitamin öncüsü) C vitamini ve çeşitli kalsiyum miktarları, demir, folik asit ve fito-nitrojenler içerirler. Bu bileşikler, kanserle mücadelede yardımcıdır." açıklamasını yaptı.

cihan