Geleneksel ürünlere ”katkısız” eklenmeyecek

Bilimsel Çalışmalar
 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca hazırlanarak görüşe açılan ”Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği Taslağı’na” göre, sucuk, pastırma, döner, köfte, pekmez ve çiğ köfte...
EMOJİLE

 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca hazırlanarak görüşe açılan ”Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği Taslağı’na” göre, sucuk, pastırma, döner, köfte, pekmez ve çiğ köfteye ”Çin tuzu” olarak anılan glutamikasitin de aralarında bulunduğu lezzet verici katkı maddeleri katılamayacak.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, düzenlemeyle sağlığa zararlı olduğu için değil lezzetinin bozulmaması için geleneksel gıdalara katkı maddesi eklenmesini yasaklayan Bakanlık, C vitamini olarak da bilinen ”askorbik asit”, emülgatörler ve diğer maddelerden oluşan yaklaşık 18 katkı maddesi bulunan ekmeği de ”katkısız” hale getirecek.  Taslak düzenlemeye göre, ekmeğe un, su, tuz ve maya dışında gıda katkı maddesi katılamayacak. Unda ise ”askorbik asit” dışında katkı kullanılamayacak.

Sucuk, pastırma, döner ve köftenin içine aroma ve lezzet verici katkı maddelerinden glutamikasit, ribonükleotit, nitrat ve renklendirici konulmayacak. Pekmez ve çiğ köfteye ise hiçbir katkı maddesi eklenmeyecek.

AA