Evli Kalp Hastaları Üç Kat Daha Şanslı

Bilimsel Çalışmalar
Alman N-tv televizyon kanalının internet sitesinde yer alan habere göre kalp ameliyatı gibi kritik ve zor ameliyatlarda evli olanların hayatta kalmaları ve nekahet dönemini daha rahat atlatmaları beka...
EMOJİLE

Alman N-tv televizyon kanalının internet sitesinde yer alan habere göre kalp ameliyatı gibi kritik ve zor ameliyatlarda evli olanların hayatta kalmaları ve nekahet dönemini daha rahat atlatmaları bekara göre daha kolay oluyor. Yaklaşık 500 kadar kalp hastası üzerinde araştırma yapan uzmanlar, kalp ameliyatından çıkmış evli hastaların hayatta kalma şanslarının bekarlara göre üç kat daha fazla olduğunu tespit etti.
 
Araştırmayı yürüten Amerikalı ekibin başkanı Ellen Idler, bu tür bir oranın gerçekten dikkat çekici olduğuna vurgu yaptı ve ”Kadın yada erkek kalp hastası fark etmiyor. Evli olanlar diğerlerine göre daha şanslı.” şeklinde konuştu. Evlilerin ameliyata girerken daha sakin ve umutlu olduğunu belirten uzman doktor, bu tür hastaların acıdan da daha az korku duyduğunu kaydetti.
 
Idler’in dikkat çektiği bir diğer nokta ise, ameliyat sonrası nekahet döneminin evli hastalarda daha kolay atlatılması. Idler, evli insanların eşlerinin bakımını üstlendiğini, ameliyat sonrası alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklarına da engel olduğunu kaydetti.

ahaber.com