Ekmekteki katkı maddeleri kaldırılıyor!

Bilimsel Çalışmalar
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, bir kaç hafta içinde ekmekte kullanılan 17 çeşit katkı maddesinin kaldırılacağını belirterek, ”Hedefimiz, çabamız, gayemiz tam buğday ekmeğine gidiş...
EMOJİLE

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, bir kaç hafta içinde ekmekte kullanılan 17 çeşit katkı maddesinin kaldırılacağını belirterek, ”Hedefimiz, çabamız, gayemiz tam buğday ekmeğine gidiş, toplumun sağlıklı beslenmesi” dedi. Beslenme Eğitimi ve Araştırma Vakfı’nca (BESVAK), Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu’nun (TUSAF) desteğiyle düzenlenen ”Diyette Sağlıklı Ekmek Yemek Gerek” panelinde konuşan Eker, coğrafyalara göre ekmek yapılan ürünün değiştiğini, Amerika kıtasında mısır, Uzak Doğu ve Güney Asya’da pirinç, Orta Doğu ve Avrasya bölgesinde ise buğdayın temel gıda maddesi olduğunu söyledi.

Bu 3 temel gıda maddesinden en kıymetlisinin buğday olduğunu belirten Eker, bunun sebebini, buğdayın içinde kepek, vitamin, protein, mineral, karbonhidrat ve nişasta olmasına bağladı.

Bakan Eker, geçmişte yumurta ve et gibi bazı gıdaların tüketilmesinin eleştirildiğini, zaman zaman da bazı doktor ve diyetisyenlerin buğday ürünlerinin tüketimine itiraz ettiğini ifade ederek, bu durumun moda olduğunu, herkesin bir şey söylediğini anlattı.

”Bir kültür o coğrafyada ne kadar eskiyse o kadar emniyetlidir. Bu işin hikmet tarafı” diyen Eker, buğdayın hikmetinin farkında olunması gerektiğini dile getirdi. Ekmek konusunda yürüttükleri çalışmaları anlatan Eker, şu bilgileri verdi: ”Şimdi yeni bir sürece gireceğiz. Bir-kaç hafta içerisinde uygulamaya girecek. Ekmekte kullanılan 17 çeşit katkı maddesi var. Bunları kaldırıyoruz. Ekmek dediğimiz buğday unu, maya, su ve çok az bir miktar tuz. Başka bir şey yok, ekmek bu. Kaliteli, sağlıklı… Hedefimiz, çabamız, gayemiz tam buğday ekmeğine gidiş, toplumun sağlıklı beslenmesi. Sağlık problemi varsa, doktor özel bir reçete öneriyorsa ona diyeceğimiz bir şey yok. Hepimiz tam buğday unundan yapılmış ekmeği ihtiyacımız kadar tüketeceğiz. Kimse de ekmeğe bu manada laf söylemesin, hepimiz haddimizi bilelim. Çünkü milyonlarca insanın emeği, bu coğrafyanın varlığı, bu kültürün bir parçası… Bunu bileceğiz ve buna saygı duyacağız. ‘Tam buğday ekmeğinden, beslenmemizde, günlük diyetimizde nasıl daha çok faydalanabiliriz-‘ Bunun için çabalayacağız.”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’de 150 tarımsal ürün yetiştiğini, insanların birini birine tercih etmek durumunda olmadığını ifade ederek, ”Bu topraklardaki insanlar, canlar ürünlerin tamamını ihtiyacı kadar almalı. Hikmet bu. Bir slogan geliştirdim; ‘Hepsinden yiyorum, hepsini yemiyorum’. Soframa gelen gıda neyse hepsinden yiyorum, kendimi bir şeyden mahrum etmiyorum. Çünkü gerekli. O ürün bu topraklarda yetişmişse ben de bu toprakların parçasıysam, bunu bileceğim. O ürün boş değil, hasta olmadığın sürece bir faydası var. Ama ihtiyacımı bileceğim, ihtiyacım kadar yiyeceğim” diye konuştu. Ekmek israfına karşı düzenlenen kampanyalara da değinen Eker, Türkiye’de israf edilen ekmek miktarına ve açlıktan kaynaklı ölümlere dikkati çekti.

Etkinlikte, BESVAK Başkanı Prof. Dr. Ayşe Baysal ve TUSAF Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Özmen, buğdayın ve tam buğday ekmeğinin önemine ilişkin konuşma yaptı.

AA