Çocuk ölümlerinin ana nedeni erken doğum

Bilimsel Çalışmalar
Bu minik bebekler erken doğmuş olmanın etkileriyle mücadele ediyor. Lancet tıp dergisine göre, çoğu gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere, her yıl erken doğan bir milyon bebek yaşamını yitiriyor. Dr. ...
EMOJİLE

Bu minik bebekler erken doğmuş olmanın etkileriyle mücadele ediyor. Lancet tıp dergisine göre, çoğu gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere, her yıl erken doğan bir milyon bebek yaşamını yitiriyor.

Dr. Robert Black,  “Erken doğumdan kaynaklanan komplikasyonlar en büyük ölüm nedeni,” diyor.

Voa’nın haberine göre Doktor Robert Black, uluslararası araştırmayı yürüten ekibin başkanı.

Normal hamilelik süresi, 39 hafta. 37 haftadan önce doğanlar geç konuşuyor, fiziksel koordinasyon zorluğu ve görme bozuklukları yaşıyor, enfeksiyonlardan daha çok etkileniyor.

Doktor Diane Ashton,  “Beyin ve solunum sistemi gelişimi tamamlanmadan erken doğan bebekler komplikasyonlara karşı daha korunmasız oluyor,” şeklinde konuşuyor.

Doktor Diane Ashton, erken doğumları önlemeyi amaçlayan March of Dimes kuruluşunda görev yapıyor.

Gelişmekte olan ülkelerdeki en büyük sorun, yetersiz beslenme. Amerika’da ise çok sayıda kadın, sağlık açısından gerek olmadığı halde sezaryen doğum yapıyor. Anne adayının rahim ağzının Papilloma virüsü nedeniyle zarar görmesi, sigara kullanımı ve daha birçok bilinmeyen faktör de erken doğuma yol açabiliyor.

Uzmanlar yine de erken doğan bebekleri hayata bağlamayı başarıyor.

Doktor Black,  “Bebek ölümü oranının yüksek olduğu yoksul ülkelerde bile erken doğan bebekleri kurtaracak yöntemler var,” diyor.

Anne ve bebeğin ten teması hem bebeği sıcak tutuyor, hem de anne sütüyle beslenmeyi teşvik ediyor. Beş yaş altındaki çocuklarda ölüm vakalarını önlemek, anne ölümlerini azaltmak ve çocukların sağlıklı büyümelerini sağlamak, uzmanların en büyük amacı.