Cinsiyet İçin 3 Ay Beklenmeyecek

Bilimsel Çalışmalar
Güney Kore’nin başkenti Seul’deki Kwan- Dong Üniversitesi’nde görev yapan araştırmacılar, hamileliğin henüz ilk haftalarında bebeğin cinsiyetini öğrenmeyi sağlayacak bir kan tahlili ...
EMOJİLE

Güney Kore’nin başkenti Seul’deki Kwan- Dong Üniversitesi’nde görev yapan araştırmacılar, hamileliğin henüz ilk haftalarında bebeğin cinsiyetini öğrenmeyi sağlayacak bir kan tahlili geliştirdi. Türünün ilk örneği olan test, DYS14 ve GAPDH isimli iki enzimi inceleyerek, bebeğin kız mı yoksa erkek mi olacağını belirleyebiliyor. Testi 200 kadın üzerinde deneyen araştırmacılar, deneklere daha sonra ultrason da yaparak bulgularının doğruluğunu teyit etti. Araştırmalarının sonuçlarını Amerikan Deneysel Biyoloji Derneği’nin çıkardığı FASEB dergisinde yayımlayan bilim insanları, testin genelde hamileliğin 16-17’inci haftasında bebeğin cinsiyeti öğrenmeye yarayan ultrasonu beklemek istemeyen çiftler için ideal bir alternatif oluşturacağını söylüyor.

SORUNLARI DA GÖSTERİYOR

Ultrason dışında, bebeğin cinsiyetini daha erken öğrenebilmek için amniyosentez gibi anne karnından sıvı almaya dayalı yöntemler kullanılıyor. Ancak uzmanlar hamileliğin ilk üç ayında bebeğin cinsel organı tam gelişmediği için ultrasonun kesin sonuçlar vermemesi ve anne karnından sıvı alma yönteminin az da olsa düşük riski taşımasından ötürü, yeni kan testinin ileride en yaygın cinsiyet belirleme yöntemi olacağı görüşünde. Araştırmacılar kan testinin 30 yaş üstü gibi risk grubundaki kadınlarda, bebekteki kromozom anormalliklerini belirlemede de kullanılabileceğini ifade ediyor.

Sabah