Cilt sağlığınız için yumurta tüketin!

Bilimsel Çalışmalar
Yazın, güneşin etkisiyle tahrip olmuş cildin üzerine bir de kış soğuğu ve nemli havası eklenince hassasiyetler, pullanmalar, kaşıntılar daha belirgin hale geliyor. Yeni Şafak’ta yer alan haberde...
EMOJİLE

Yazın, güneşin etkisiyle tahrip olmuş cildin üzerine bir de kış soğuğu ve nemli havası eklenince hassasiyetler, pullanmalar, kaşıntılar daha belirgin hale geliyor. Yeni Şafak’ta yer alan haberde Dermatoloji Uzmanı Dr. Vildan Şengöz, cildin kışın daha iyi nasıl korunabileceği hakkında bilgiler verdi.

Dr. Vildan Şengöz, bir dermatoloğa danışmadan ya da mağazaya gidip krem almadan önce belli başlı düzenlemelerle problemin giderilebileceğine dikkat çekti. Yenilen, içilen gıdalara dikkat etmek gerektiğini ifade eden Şengöz, kuruyemiş ve meyvelerle öğünleri zenginleştirmenin önemine değindi. Şengöz, ‘Su içmek çok önemli. Günde en az 8 bardak su içilmeli. Kahve, çay ve diğer meyve sularını buna dahil etmiyoruz. Suyu, yudum yudum bir dikişte olmayacak şekilde almak gerekiyor.’ diye konuştu.

Beslenmede mümkün olduğunca mevsim meyve ve sebzelerinin tüketilmesini öneren Şengöz, hormonsuz gıdaların tercih edilmesini istiyor. Ceviz ve badem başta olmak üzere fındık, Antep fıstığı gibi gıdaların cildi beslediğini kaydeden Şengöz, ‘Bu konuda çok sevdiğim bir gıda yumurtadır. Yumurtanın sarısı ve beyazı günde bir defayı geçmemek şartıyla cildin iyileşmesi, saçların güçlenmesi için önerdiğimiz gıdaların başında gelir. Çay, kahve tüketimine kışın dikkat etmek gerekiyor. Bunların idrar söktürücü etkisi olduğu için vücuttan sıvı kaybına neden oluyor. Bir bardak çay veya kahve içildiği zaman onu telafi etmek için 2 bardak su içilmesini tavsiye ediyoruz.’ şeklinde konuştu.

Kışın bulunulan ortamların klima, soba, elektrikli cihazlarla ısıtıldığı için havada kuruma meydana geldiğine dikkat çeken Şengöz, nemi dengelemek için nem cihazı ya da soba veya kaloriferin üzerine konulacak ıslak bezin faydalı olduğunu kaydetti.

Şengöz, tahriş olmuş ciltler için kullanılan kremler konusunda, kişinin cilt yapısının önemli olduğunu söyledi. Hassas, yağlı, kuru, aknelenmeye meyilli ciltler için farklı ürün kullanılması gerektiğini ifade eden Şengöz, ‘Eczaneye ya da markete gidip herhangi bir ürün satın alındığında akneye meyilli ciltte tıkaçların oluşmasına, kuru ciltte gözeneklerin kapanıp kara noktaların oluşmasına neden olabiliriz. Özellikle atopit-dermatik dediğimiz hassas ciltlerde rastgele ürün kullanılması egzama dediğimiz yaralara, kaşıntılara, kızarıklıklara varacak şekilde kötü sonuçlara yol açabilir. Mümkün olduğunca hassas, kuru, yağlı cilt ibarelerine dikkat etmek gerekir.’ dedi.

Kullanılacak krem konusunda iyi bir bilgiye sahip olunmadığında bir dermatologa gidilmesini öneren Şengöz, ‘Dermatoloji doktorları, sadece hastaları tedavi etmez. Aynı zamanda günlük hayatta kullanmamız gereken temizleyici ürünleri, tonikleri, kremleri sizin cildinize özel olacak şekilde düzenlemeyi de bilirler. Bu konuda destek almakta fayda vardır.’ tavsiyelerinde bulundu.