Cilt lekelerinden kurtulmak mümkün

Bilimsel Çalışmalar
Yaz boyunca doya doya güneşin tadını çıkaranları yaz tatilinden sonra büyük tehlike bekliyor. Uzmanlar, bronzlaşırken cilt lekelerinin oluşmasının kaçınılmaz olduğunu ifade etti. Dermatolog Dr. Gül Yı...
EMOJİLE

Yaz boyunca doya doya güneşin tadını çıkaranları yaz tatilinden sonra büyük tehlike bekliyor. Uzmanlar, bronzlaşırken cilt lekelerinin oluşmasının kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

Dermatolog Dr. Gül Yıldırım, cilt lekelerinden kısa zamanda kurtulmanın basit yolları olduğunu vurgulayarak yapılması gerekenleri anlattı.

Cildimiz güneşle ilk karşılaştığı andan itibaren ultraviole ışınlarına karşı kendini korumak için cilde renk veren melanin hücrelerinin sayısının artması sonucu ciltte lekelenmelerin görüldüğünü söyleyen Yıldırım, “Cilt üzerindeki lekeler, zararlı ultraviyole ışınlarını bir şemsiye gibi toplayarak, cildin alt katmanlarına ulaşmasını önlüyor. Yani aslında lekeler, cildin güneşe karşı oluşturduğu bir savunma mekanizmasıdır” dedi.

Koyu renk ciltler, her zaman lekelenmeye daha müsait oldugu bilgisini veren Yıldırım, şöyle konuştu: “Tip 3 ve tip 4 denilen Akdeniz tipi ciltler, pigment sayısı daha fazla olduğu için güneş koruyucu kullanılsa da cilt lekeleri daha kolay oluşuyor. Ayrıca, bazı ağrı kesiciler, antibiyotikler, doğum kontrol hapları gibi ilaçların kullanımı ile hatalı deodorant ve parfüm kullanımı da cilt lekelerine sebep olabiliyor”

Yıldırım, yaz boyunca ciltte oluşan lekelerin tek seansta uygulanan cilt maskesi ‘enzim peeling’ yöntemini öneriyor. Dermatolog Gül Yıldırım, enzim peeling işlemi için şu bilgileri verdi:
“İçeriğinde C vitamini ve kojik asit gibi güçlü antioksidanların bulunduğu özel bir maske 8 ila 10 saat kadar ciltte bekletiliyor. Bu işlem genellikle akşam saatlerinde yapılıyor.Kişi, o maske ile bir gece uyuyor. Ertesi sabah ciltteki lekeler büyük oranda yok olmuş oluyor. Bu işlemin ardından ciltteki lekenin derinliğine ve büyüklüğüne bağlı olarak, 3 ila 6 ay kadar özel bir krem kullanılması gerekiyor. Bu krem hem lekeleri baskılayıcı bir rol oynuyor hem de lekelerin yeniden oluşmasını önlüyor."

İHA