Bu Alışkanlıklar Ağrılarınızı Azaltacak

Bilimsel Çalışmalar
Ağrıyla yaşayan bir insanın yaşam kalitesi bozuluyor, hareketleri kısıtlanıyor, iş ve sosyal ilişkilerinde olumsuzlar yaşanıyor. Sizin de ağrılarınız var ve her gün çektiğiniz bu ağrılara dayanamıyor ...
EMOJİLE

Ağrıyla yaşayan bir insanın yaşam kalitesi bozuluyor, hareketleri kısıtlanıyor, iş ve sosyal ilişkilerinde olumsuzlar yaşanıyor. Sizin de ağrılarınız var ve her gün çektiğiniz bu ağrılara dayanamıyor musunuz? Peki bu ağrılardan kurtulmak için neler yapabilirsiniz?

WebMD isimli internet sitesinde yer alan habere göre, işte ağrılarınızı hafifletecek alışkanlıklar şöyle:

Endorfin desteği alın: Egzersiz yapmadığınız takdirde kas hacminizi ve gücünüzü kaybedersiniz, bu da ağrılarınızı kötüleştirir. Neyse ki, yapacağınız hafif egzersiz bile beynin ağrılarınızı durduracak olan endorfin kimyasalı salgılanmanı sağlar. Doktorunuza aerobik, esneme ya da kuvvetlendirme egzersizlerinin vücudunuza destek sağlayıp sağlamayacağını sorun.

Nefes alıp verme, Biofeedback: Yaptığınız her şeye bir süreliğine ara verin ve zihninizi dinlendirin. Derin derin nefes alıp verme ve biofeedback (kişinin stresin bedensel belirtilerine yönelik farkındalığını artırarak bu belirtileri kontrol etmesine, bir anlamda da psikolojik olarak gevşeyip rahatlamayı öğrenmesine yardımcı bir teknik) stresle baş etmenize yardımcı olur. Vücudunuzu rahatlatır ve ağrılarınızın hafiflemesine yardım eder.

Sigarayı bırakın: Bazı insanlar sigaranın stresini ve ağrıları azalttığını düşünür. Ancak tam tersine sigara ağrıların uzun süreçte artmasına yol açabilir, iyileşmenizi yavaşlatır, dolaşımı kötüleştirir ve bel ağrısına yol açan dejeneratif disk problemleri riskini artırır. En kısa sürede sigarayı bırakmaya çalışın.

Daha iyi beslenin: Kronik ağrılarınız varsa, vücudunuza yardım etmek için yapabildiğiniz her şeyi yapmak istersiniz. Vücudunuzu güçlendirmenin bir yolu da dengeli beslenmedir. Doğru beslenme kan şekeri seviyenizi düzenler ve kilo kontrolü sağlar, kalp hastalığı riskini azaltır ve sindirime yardımcı olur. Tam tahıllar, taze sebze ve meyve ile az yağlı proteinler bakımından zengin gıdalarla beslenin.

Ağrı defteri tutun: Bu şekilde bir ağrı defteri tutmak doktorunuzun kronik ağrınızı etkili şekilde tedavi etmesine ve ağrılarınızı anlamasına yardım eder. Günün sonunda 1 ile 10 arasında rakamlarla ağrılarınızı değerlendirin. Gün içinde ne yaptığınızı ve bu aktivitelerin sizde ne hissettirdiğini not edin, doktorunuza gittiğinizde bu defteri de götürün ve bunları doktorunuzla paylaşın.

Sakinleşmeyi düşünün, sınırlar koyun: Fiziksel ve ruhsal sağlığınıza dikkat etmek, ağrılarınızla daha iyi savaşmanıza yardım eder. Kendinizi yorgun hissediyorsanız mutlaka en az bir gün dinlenin.

Bir şeylerle meşgul olun: Ağrıya odaklanırsanız ağrıyı daha fazla hissedersiniz. Bu nedenle kendinize ağrınızı unutturacak aktiviteler bulun.

İlaçlarınızı tanıyın: Kullandığınız ilaçların yararını ve yan etkilerini iyice öğrenin. Sonra kendinizi başka tedavi seçenekleri için eğitin. Hedefiniz normal bir ruh sağlığına ve hareket kabiliyetine sahip olmak olmalı. Farklı bir ilaç sizin için daha iyi olabilir.

Yalnız değilsiniz: Her üç kişiden biri kronik ağrıyla yaşıyor. Sizin bu ağrılarla baş etmenize yardımcı alışkanlıklar geliştirmek çok önemlidir. Ağrınız olduğunda neler hissettiğinizi ailenize ve arkadaşlarınıza anlatın. Çünkü başkaları duygularınızı anlayamaz. Yardım isteyin, durumunuz hakkında daha fazla şey öğrenin ve bunları diğer insanlarla paylaşın.

Zaman