Bakanlık katkı maddelerini mercek altına aldı

Bilimsel Çalışmalar
Yapılacak çalışma ile 20 fonksiyon taranacak ve yasak gündeme gelebilecek. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ekmekteki, “kaliteli ve katkı maddesiz ekmek” çalışmasının sadece b...
EMOJİLE

Yapılacak çalışma ile 20 fonksiyon taranacak ve yasak gündeme gelebilecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ekmekteki, “kaliteli ve katkı maddesiz ekmek” çalışmasının sadece başlangıç olduğunu belirterek, AB’nin de onayladığı 300 gıda katkı maddesinin bazı ürünlerde gereksiz yere kullanıldığını ve belirlenen dozu aştığını vurguladı.

Eker, “Yapılacak çalışma ile tatlandırıcı, renklendirici, koruyucu, kıvam artırıcı gibi 20 fonksiyon taranacak ve yasak gündeme gelebilecek” dedi.

300 KATKI MADDESİ

Eker, ekmek ve salçadan sonra salamura zeytinin de incelemeye alındığını belirterek, tüm hazır gıda ürünlerini tarayacaklarını söyledi. Eker, TBMM’deki sohbetinde, şunları söyledi: “Gıda katkı maddelerine ilişkin bir çalışma başlattık. 300 civarında katkı maddesi kullanılıyor. Bu AB ülkelerinde de böyle, dünya genelinde de böyle. Biz uzmanlardan oluşan bir komisyon kurduk. Bu komisyon katkı maddelerini tek tek incelemeye aldı. Hangisi kullanılabilir, hangisi kullanılamaz, ürünlerde doğru dozda kullanılıyor mu diye çalışma yapılacak.

Doğala en yakın olacak ama üretimi de aksatmayacak şekilde bir liste çıkarılacak. Sakıncalı bulunan katkı maddeleri ya sınırlanacak, ya da yasaklanacak. Kullanılması zorunlu olmayan maddelere de yasak getireceğiz. Yapılacak çalışma ile tatlandırıcı, renklendirici, koruyucu, kıvam artırıcı gibi 20 fonksiyon taranacak ve yasak gündeme gelebilecek.”

Et ve et ürünlerine sıkı takip

Bakan Eker, aynı şekilde et ve ürünlerinde de de bu yasakların uygulanacağını belirterek, “Mesela et ve ürünlerinde (Salam, sosis, sucuk gibi) nitrat, nitrit ve çin tuzu kullanılıyor lezzetlendirmek için. Bu maddelerin kullanımı yasaklanacak. Salça ve salamura zeytin incelememizde. Bunlarla ilgili de çalışma
yapıyoruz” dedi.

Ekmekte katkı maddesi kullanılmayacak

Eskiden gıda kodeksinde ekmekte birtakım katkı maddeleri kullanıldığını anlatan Eker, “Anadolu buğdayın anavatanı, onbinlerce yıldır burada buğday üretiliyor, en kaliteli ekmeği de burada üretelim istiyoruz. Bunun ekmek endüstrisi tarafından da benimsenmesi gerekiyor. O nedenle 1 Temmuz’dan itibaren ekmekte katkı maddesi kullanılmayacak. Buğday unu, tuz, maya ve su olacak. Ekmekte 17 katkı maddesi kullanılıyordu artık kullanılmayacak” diye konuştu.

hürriyet