Besin Yetersizliğinin İşaretleri Nelerdir?

Sağlık
Prof. Dr. İlker Durak besin yetersizliğinin sebeplerini yazdı… Besin yetersizliğinin sebepleri nelerdir? Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir? Halsizliğin sebepleri nelerdir? Tırnak defermasyonu ...
EMOJİLE

Prof. Dr. İlker Durak besin yetersizliğinin sebeplerini yazdı… Besin yetersizliğinin sebepleri nelerdir? Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir? Halsizliğin sebepleri nelerdir? Tırnak defermasyonu neden olur? Detaylar haberimizde…

Bir gün veya bir hafta boyunca kötü yemek seçenekleri size çok fazla zarar vermez. Ancak zayıf bir diyet vücudunuzu ihtiyaç duyduğu besin maddelerince yetersiz bıraktığında, bunun belirtileri olur. Eksik besini takviye ederek bu sorunları tersine çevirebilirsiniz.

Saç kaybı

Günde yaklaşık 100 saç telini kaybetmek normaldir. Ancak yastığınızda veya duşta büyük saç kümeleri fark ederseniz, bunun sebebi demir seviyenizin düşük olması ihtimali yüksektir. Demir yetersizliği en yaygın besin eksikliğidir. Doktorunuz seviyelerinizin düşük olup olmadığını görmek için hızlı bir kan testi yapabilir. Bu durumda, daha fazla demir açısından zengin yiyecekler yemeniz gerekir, örneğin:

Yağsız sığır eti

Kümes hayvanları

Ispanak

Fasulye

Kaju fıstığı vs.

Sebepsiz Yorgunluk

Uyku, stres ve hastalık, yorgunluğunuzun sebebi değilse, D vitamini seviyenizi kontrol etme zamanı gelmiştir. Bu vitamini cildiniz güneşe maruz kaldığında vücudunuz yapar, ancak birçok gıdada doğal olarak yoktur. Güneşi sık görmüyorsanız, diyetinize aşağıdakileri tüketerek D vitamini ekleyebilirsiniz:

Tuna balığı

Somon

Süt ve tahıl gevreği

Ağız yanması

Diş etleriniz, dudaklarınız, yanağınızın iç kısmı ve ağzınızın çatısı yanıyormuş gibi hissedersiniz. Ağzınız kuru veya uyuşmuş gibi olur. Buna neden olan şeylerden biri folat, tiamin ve B6 gibi B vitaminlerinin eksikliğidir. Diyetinizdeki B6’yı artırmak için aşaşıdakilerden daha fazla yiyin:

Fasulye

Muz

Ispanak

Takviye edilmiş tahıllar

Kuru cilt

A vitamininin vücuttaki görevlerinden biri, vücudunuzun yüzeyini kaplayan dokuların içeriden ve dışarıdan büyümesini sağlamak ve korumaktır. A vitamininiz düşük olduğunda, dudaklarınız da dahil olmak üzere kuru, pullu bir cildiniz olur. Bu besinden daha fazlasını elde etmek için şunları yiyin:

Ispanak ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler

Tatlı patates ve havuç gibi turuncu sebzeler

Kavun ve kayısı gibi turuncu meyveler.

Tırnak deformasyonu

Vücudunuzun daha fazla demire ihtiyacı olduğunda, tırnaklarınız yumuşayabilir ve kenarlarından kıvrılarak kaşık benzeri bir şekil oluşturabilir. Bu aynı zamanda vücudunuzun çok fazla demir emmesine neden olan bir durum olan hemokromatozun da bir işareti olabilir. Bebeklerin tırnakları ilk başta kaşık şeklinde olsa da zamanla kaybolur. Bu kaşık şeklinde tırnak görünimü sizde de olursa, nedenini bulmak için kan testi için doktorunuza görünün.

Ağız Çatlakları

Bu, ağzınızın bir veya iki köşesinde kuru veya tahriş olmuş cilt şeklinde başlar ve ağrılı, kanayan yaralara dönüşür. Açısal şelit olarak da adlandırılan bu duruma pek çok şey neden olabilir. Dudak balsamı kullandığınızda geçmiyorsa, bu demir veya riboflavin gibi B vitamini eksikliğinizin bir işareti olabilir. Riboflavin açısından zengin gıdalar şunları içerir:

Yumurta

Yağsız et

Süt

Kuşkonmaz ve brokoli gibi yeşil sebzeler

Dil şişmesi

Diliniz size vücudunuz hakkında bir şeyler söyleyebilir. Mesela, diliniz şiştiğinde sahip olduğu pürüzsüz, parlak görünüm glossit denilen bir hastalığı işaret eder. Folik asit, niasin, riboflavin ve B12 gibi demir veya B vitaminlerince düşük olduğunuzun bir işaretdir. Bu durumda daha fazla B12 almak için şunları seçin:

Balık

Et

Süt

Yumurta

Takviye edilmiş tahıllar

Uyuşukluk

Besin eksikliği, bedeniniz kadar zihninizi de etkileyebilir. Folik asit olarak da adlandırılan B vitamini folat, vücudunuzun kırmızı kan hücreleri yapmasına ve uyku düzenini ve ruh halini düzenleyen kimyasalları oluşturmasına yardımcı olur. Yeterince alamadığınızda, unutkan, zayıf ve kayıtsız hissedebilirsiniz (bu, enerji ve coşku eksikliğiniz olduğu anlamına gelir). Folat eksikliği için şunları tüketin:

Kabuklu tahıl

Nohut

Kuşkonmaz

Ispanak

Çürükler

Vücudunuz diğer tüm proteinlerden daha fazla kolajene sahiptir. Kolajen, cilt hücreleriniz de dahil olmak üzere her şeyi bir arada tutar. Normalden daha fazla morluk fark ederseniz, kolajen için önemli bir unsur olan C vitamininiz düşük olabilir. Aşağıdaki durumlarda risk altındasınız:

Yeme bozukluğunuz varsa

Şiddetli bir sindirim rahatsızlığınız varsa

Sigara içiyorsanız

Bu durumda,

Özellikle meyve ve sebzelere odaklanın:

Dolmalık biber

Narenciye

Domates

Brokoli ve

Sebze ve meyve tüketin.