Eyüp’te ilk iftar bugün 12’de yapıldı

Ramazan Güzeldir
Kendileri için hazırlanan etkinlikte eğlenen çocuklar, belediyenin dağıttığı yemek ile oruçlarını açtı. İstanbul’da ilk iftar öğle saatlerinde yapıldı. Eyüp Belediyesi’nin çocuklar için dü...
EMOJİLE

Kendileri için hazırlanan etkinlikte eğlenen çocuklar, belediyenin dağıttığı yemek ile oruçlarını açtı.

İstanbul’da ilk iftar öğle saatlerinde yapıldı. Eyüp Belediyesi’nin çocuklar için düzenlediği Tekne Orucu’nda ilk iftar neşe içinde yapıldı. Öğle saatlerine kadar oruç tutan minik yürekler, kendileri için hazırlanan etkinlikte sevdikleri çizgi karakterlerle bir araya geldiler. İlk oruçlarında minikleri Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın da yalnız bırakmadı.
Eyüp Belediyesi bu Ramazan’da çocukları unutmadı ve onlar için çok özel bir etkinliğe imza attı. Her gün öğle namazı sonrası Eyüp Sultan Meydanı’nda, Anadolu’da çocuklara orucu sevdirmek amacıyla yarım gün tutturulan orucun (Tekne Orucu) Eyüp’te uygulanarak çocuklara hurma ile oruç açtırılıp yemek ikramı yapıldı.

Çocukların çok sevdiği Hacivat – Karagöz, Keloğlan, Rafadan Tayfa ve Canım kardeşim karakterlerinin kuklaları ve canlandırmalar ile pedagog eşliğinde çocuk sohbetleri ve öğlen ezanı ile çocuk iftarı, her gün 12.30-13.30 saatleri arası Eyüp Sultan Meydanı’nda gerçekleştirilecek. Ayrıca çocuklara çeşitli hediyeler ve oyuncaklar da dağıtılıyor.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın projelerinden biri olan çocuk iftarları Ramazan boyunca her gün devam edecek. Bugünkü ilk iftara katılan Başkan Remzi Aydın çocuklar ve aileleri bir araya geldi. Oruç tutan çocukların iftariyeliklerini bizzat dağıtan Başkan Aydın, “Burada Tekne Orucu geleneğimizi ihya etmeye çalışıyoruz. Tekne orucu, işte burada gördüğünüz gibi çocuklarımızın oruca Ramazan’a alıştırılması, sevdirilmesi, tanıtılmasını sağlayan bir geleneğimiz. Küçükken hepimiz yapmışızdır. Yarım gün oruç tutuyoruz. Biz Eyüp Belediyesi olarak bu geleneklerimizi yaşatmak istiyoruz. İnşallah bu da bir ilk bu sene ve bu ilklerimiz devam edecek. Hepinize hayırlı Ramazanlar diliyorum” diye konuştu.

Öğle saatlerine kadar oruç tutan minik yürekler, kendileri için hazırlanan etkinlikte sevdikleri çizgi karakterlerle bir araya geldilerÇocukların çok sevdiği Hacivat – Karagöz, Keloğlan, Rafadan Tayfa ve Canım kardeşim karakterlerinin kuklaları ve canlandırmalar ile pedagog eşliğinde çocuk sohbetleri ve öğlen ezanı ile çocuk iftarı, her gün 12.30-13.30 saatleri arası Eyüp Sultan Meydanı’nda gerçekleştirilecek. Ayrıca çocuklara çeşitli hediyeler ve oyuncaklar da dağıtılıyyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın projelerinden biri olan çocuk iftarları Ramazan boyunca her gün devam edecek. Bugünkü ilk iftara katılan Başkan Remzi Aydın çocuklar ve aileleri bir araya geldi. Oruç tutan çocukların iftariyeliklerini bizzat dağıtan Başkan Aydın, “Burada Tekne Orucu geleneğimizi ihya etmeye çalışıyoruz. Tekne orucu, işte burada gördüğünüz gibi çocuklarımızın oruca Ramazan’a alıştırılması, sevdirilmesi, tanıtılmasını sağlayan bir geleneğimiz. Küçükken hepimiz yapmışızdır. Yarım gün oruç tutuyoruz. Biz Eyüp Belediyesi olarak bu geleneklerimizi yaşatmak istiyoruz. İnşallah bu da bir ilk bu sene ve bu ilklerimiz devam edecek. Hepinize hayırlı Ramazanlar diliyorum” diye konuştu.