“Müslüman olduğumuzu unuttuk”

Ramazan Günlügü
Müslüman olmak bir alışkanlık haline geldi” yorumunu yapan yazar Rasim Özdenören “Müslümanların en büyük eksikliği Müslüman olduklarını unutmuş olmaları” dedi. Yeni Şafak’ın haberine göre M...
EMOJİLE

Müslüman olmak bir alışkanlık haline geldi” yorumunu yapan yazar Rasim Özdenören “Müslümanların en büyük eksikliği Müslüman olduklarını unutmuş olmaları” dedi. Yeni Şafak’ın haberine göre Müslüman olduğumuzu hatırlamamız gerektiğinin altını çizen Özdenören bunun çözümü olarak Müslümanların yeniden iman etmesi gerektiğini söyledi. Özdenören şunları söyledi “Peygamber Efendimiz zamanında Müslüman nasılsa onun gibi olmamız gerekiyor. Peygamber Efendimiz her hangi bir mesaj getirdiğinde sahabe bunu tartışmamıştı. Onları nasıl yerine getirmeleri gerektiğini düşünmüşlerdi” 

ZİHİNSEL HİCRET YAPMALIYIZ

Müslümanların içinde bulunduğu bu sorunları ancak zihinsel hicretle giderebileceğimizi ifade eden Özdenören bunun nasıl olacağını ise şöyle anlattı: “Zihinsel hicretimizi modern zamanın bize aşıladığı her türlü alışkanlıkları zihnimizden silip İslam’ın bizim için ön gördüğü ilkeler ne ise o ilkelere sahip çıkmakla gerçekleştirebiliriz”

PARA PUT HALİNE GELDİ 

Müslümanların parayla ilişkilerini de sorgulayan Özdenören şunları söyledi: “Bugün her şeyi para birimine bağladık. İnsanlar karınlarını doyurmaktan çok zengin olmaya hedeflenmiş durumda. Para kendisini tanrı haline getiriyor. Sen özgürlüğünü ne uğruna feda ettiysen o senin için puttur.” 

Ramazan kendi anlamını yitirdi 

Böyle bir ortamda İslam’ın Müslümanlar için bir anlam ifade etmediğini söyleyen Özdenören Ramazan’ın da içinin boşaldığı belirterek şöyle devam etti: “İslam köşede duran Ramazan geldiğinde 10 saat aç kaldığınız bir değer haline geldi. Başka zamanlarda gerçekleştiremediği diyet programını Ramazan ile gerçekleştirebileceğini düşünürse, Ramazan ve oruç kendi anlamını yitirmiş oluyor”