40 bin yıl önce müzik aleti varmış

Müzik Türleri
Alman ve İngiliz araştırmacıların yaptığı ortak çalışma, ilk modern insanın bundan 40 bin yıl kadar önce müzik aletleri çaldığını ve sanatsal yaratıcılıklarda bulunduğunu ortaya koydu. Oxford ve Tübin...
EMOJİLE

Alman ve İngiliz araştırmacıların yaptığı ortak çalışma, ilk modern insanın bundan 40 bin yıl kadar önce müzik aletleri çaldığını ve sanatsal yaratıcılıklarda bulunduğunu ortaya koydu.

Oxford ve Tübingen üniversitelerinden araştırmacıların, Almanya’nın Ulm kenti yakınlarında bulunan Geissenklösterle mağarasındaki kemikten yapılma çeşitli müzik aletleri üzerinde, radyokarbon tarihleme yöntemiyle yaptıkları araştırma bu kemiklerin daha önce hesap edilenden 2 ila 3 bin yıl daha eski olduğunu ortaya çıkardı.

Çalışmada, mağarada bulunan müzik aletlerinin yapıldığı kuş kemikleri ve mamut dişlerinin üzerinde, bu hayvanların insanlar tarafından avlandıklarını ve yenildiklerini gösteren işaretlere rastlandığı belirtildi.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Tom Higham başkanlığındaki araştırmacıların keşfi, ilk modern insanla bağlantılı Aurignacian kültürünün mağarada 42 bin ila 43 bin yıl öncesinde varolduğunu ortaya koydu.
Araştırmacıların buluşu, Aurignacian kültürünün, Geissenklösterle mağarasındaki varoluş tarihinin, aynı kültürün kalıntılarının bulunduğu İtalya, Fransa, İngiltere ve diğer bölgelerdeki benzeri kazı sahalarındakinden daha eski olduğunu gösterdi.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme