Elektro Gitar Önerileri ve En Kaliteli Gitar Amfileri

Müzik Aletleri
Teknolojik bir gitar çalma isteği olan insanların genelde gitara başladıktan sonra yöneldikleri gitar modellerinden biri de elektro gitar olmaktadır. Elektro gitarlar, kendi amfisi ile birlikte çok da...
EMOJİLE

Teknolojik bir gitar çalma isteği olan insanların genelde gitara başladıktan sonra yöneldikleri gitar modellerinden biri de elektro gitar olmaktadır. Elektro gitarlar, kendi amfisi ile birlikte çok daha yenilikçi bir müzik sesiyle beraber daha farklı bir elektro nitelikte ses çıkartacağınız, teknolojiye uyumlu gitar modellerinden biridir. Diğer müzik aletleri ve müzik türleriyle kıyaslama yaptığınızda da hem daha farklı hem de büyük konserlerde aktif şekilde kullanımıyla kendi kategorisini çizen bir müzik türü olmaktadır.

 

Kendine özel bir kitlesiyle beraber bu enstrümanı seven ve çalmak isteyen pek çok insan olmasıyla birlikte müzik aletleri arasında da popüler bir alet olduğunu söylemek mümkündür. Elektro gitarlar, Türkiye’de son yıllarda pek çok insanın merak saldığı ve gençlerin de ilgiyle takip ederek araştırdığı, başlangıçta elektro gitar önerileri veya amfi önerilerinin neler olduğuna dair araştırmasını yaptığı türlerdir. Buna göre biz de sizlere çeşitli türler arasında uygun bir öneride bulunmaya çalışacağız.

 

Genel gitarlar konusunda faydalanacağınız klasik veya akustik gitarlardan sonra en önemli türlerden biri de elektro gitar gelmektedir. Gövde ve sap olarak değerlendirilecek olan gitarlar, en önemli ayrımı da burada başlamaktadır. Eğer klasik gitar kullanırsanız, ses deliği direkt olarak gövdesinde bulunmaktadır. Elektro gitarlarda ise direkt olarak bir ses deliği bulunmaz. Çünkü ses direkt amfi ile birlikte yükseltici kullanılarak elektronik şekilde ortamlarda yayılım gösterir.

 

Elektro gitarların gövdelerinde bulunan aksamlar, direkt olarak tellere uzanır ve bu sayede ses doğrudan elektro manyetik alanda yayılır. Elektro gitar türlerinde teller, çelikte üretilmiştir ve profesyonel sahnelerde de en çok dikkat çeken enstrümanlarda elektro gitarlar olmaktadır.

 

Başlangıç Seviyesinde Elektro Gitar Önerileri

 

Nasıl bir gitar çalmak istediğinize bağlı şekilde siz de gitarlarda seçimlerinizi kendi başınıza göre yapabilirsiniz. Yumuşak tonlarda seçimlerinizi yapabilir, manyetik tarzıyla biraz daha uygun bir seçimlerde bulunabilirsiniz. Buna göre değişen şey, çalma tarzınıza uygun gitar özelliklerini de değiştirmek olacaktır. EMG manyetik tarzıyla beraber doğru bir seçim yapma konusunda gövde, klavye, sap gibi gitarlarda önemli özellikler ayrılmıştır ve seçimlerinizi de buna göre yapabilirsiniz.

 

Çalmak istediğiniz gitar türlerine göre genel olarak seçimler ikiye ayrılmaktadır. Katı gövdeli ve boş gövdeli şeklindedir. Burada tabi ki bu ayrımlarla beraber seçim yapacağınız markalarda önemlidir. Sırada bir marka, istediğiniz elektronik gitar çalma hissini veya sesi sizlere vermeyeceği gibi Midex elektro gitar türleri ile çok daha sağlıklı bir ses almanız da mümkün hale gelecektir.

 

Katı gövdeli türlerde ince yapısıyla beraber ses sistemi ve amfi, yüksek ses almanız pek bir zor olacaktır. Boş gövdeli modellerde ise hafif ve kıvrımlı olmasıyla beraber daha geniş bir görünüm olduğu gibi amfi ve ses olmasa da bu tür gitarlarda biraz ses elde etmek mümkündür. Hafif olmasıyla beraber de çok daha rahat şekilde müzik tarzınıza uygun çalmanız da rahatlamaktadır.

 

Elektro Gitar İçin Amfiler ve Modelleri

 

Gitar amfileri de yine elektro gitar kullanan kişiler tarafından en çok tercih edilen, pek çok açıdan da seçebileceğiniz gitar amfisi modelleri olarak bilinir. Elektro gitara yeni başlayanlar için olmazsa olmaz modeller arasında gitar amfisi bulunur. Giriş ve ileri seviyesi olarak tercih edeceğiniz modelleriyle beraber gitarda doğru bir amfi modeli tercih edildiğinde de en iyi şekilde sizlerde elektro gitarın en iyi sesini de çıkarmış olabilirsiniz.

 

Müzik aleti noktasında faydalanacağınız, kayıpsız ve orijinal halleriyle beraber kaliteli bir sesi aktarmak istediğinizde iyi bir gitar amfi modeli gerekecektir. Üretilen sesin hem mikrofon hem de elektronik ortamda doğru bir şekilde aktarılması açısından iyi bir marka seçimi bu aşamada en önemlisi olmaktadır. Bu açıdan baktığınızda da sesin ilk haliyle kayıpsız şekilde aktarımı için uygun markalara göz atabilirsiniz.

 

Elektro gitar çalanların pek çoğu için hem ev tipi hem de sahne tipi şekilde tercih edilebilir pek çok amfi modelleri bulunur. 10 Watt ile 15 Watt gitar amfisi modelleri, genel anlamda en çok ihtiyaç görecek olan ve tercih edilen modellerdir. Sesin çok daha geniş bir alana yayılması noktasında gitar amfisi büyük bir göre üstlenir. Buna göre de profesyonel sahnelerde, gitar amfisi olarak belirtilen şey, aslında elektro gitarın daha geniş bir ortama yayılmasını sağlayan amfilerdir.

 

Gitarın sesinin daha geniş ve yüksek bir tonda çıkmasını sağlayan amfi modellerinde geniş kitlelere yayılması açısından yüksek watt’lı bir amfi seçebilir ya da modellere uygun şekilde de bas gitar amfisi tercihlerinizi de markalara bakarak da seçim yapabilirsiniz. Midex bas gitar amfisi modelleri ile seçimlerinizi yapabileceğiniz, en iyi modellerden biri olurken isteklerinize en uygun şekilde tek vücut haliyle satılan dönüştürücü, mikser gibi üzerinde bulunan özellikleriyle seçimlerinizi yapabileceğiniz modellerdir.

 

Elektro gitar amfileri ile birlikte siz de bütünleşen elektronik ses cihazınızda maliyeti uygun şekilde birçok modellerden tercihlerinizi yapabilirsiniz. Blackstar amfi, ID core 10 veya Fly3 gibi modellerden birini seçebileceğiniz gibi Midex’in modellerine de göz atarak uygun bir seçiminizi yaparak elektronik ses ekipmanlarınızdan en önemlisini de tamamlamış olabilirsiniz.