Soylu: ‘ABD Büyükelçisi 15 Temmuz’u anlamamış’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Maalesef ABD Büyükelçisi 15 Temmuz’u anlayamamış. Neyi ifade ettiğini ve milletin bunu nasıl değerlendirdiğini kavrayamamış. Ya da anlamış ama tersine çalışıyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, önemli ve kritik bir tarih aralığında iç güvenlikle ilgili bakanlık görevi yapıyor. İçeride dünyada örneği az olan FETÖ ve PKK’yla dışarıda da hem onların uzantılarıyla hem de DAEŞ gibi yine dünyada örneği az bir terör örgütüyle mücadele ediyor.
Tüm bunlar yetmezmiş gibi Türkiye’ye yönelik küresel kuşatma da sürüyor. İçişleri Bakanı Soylu ile hem bu zeminde, hem de bir darbe sonrası idam edilen rahmetli Menderes ve arkadaşlarının anma töreninden sonra konuştuk. Konuşmayı kısaltarak veriyorum.

DARBEDEN ENDİŞELENMEYEN ABD KAYYUM’A ANINDA TEPKİ VERDİ

ASKER VE POLİS MORALLİ
15 Temmuz sonrası terörün yükseltilmesibir tesadüf mü?

15 Temmuz sonrası boşluk olacağını hesap edenler yanıldı ve tam tersiyle karşılaştı. 15 Temmuz sonrası FETÖ’den arınmış güvenlik güçlerimiz çok daha moralli ve kararlı. Bölgede hava çok değişti.

Çatışmaların derinleşmesinde obölgede yüksek rütbedegörev yapan bazı askerlerinFETÖ’cü olmalarınınetkisi var mı?

O bölgede geçmişte netameli isimlerin görev yapmış olmaları mücadeleyi etkilediği gibi, terörün gidişatını da etkiledi. FETÖ’den dolayı bazı kilit noktadaki isimlerin içeri alınmaları benim gördüğüm kadarıyla TSK’nın kendine olan hem özgüvenini arttırdı hem de moralini yükseltti.

Peki, FETÖ’cü askerler engel mioluyorlardı?

Anladığım kadarıyla kritik noktalardaki isteksizlik hem askeri hem hukuki kanattaki arkadaşlarımızı negatif etkiliyordu. Tabii daha ötesi var mı o da soruşturmalar sonucu ortaya çıkacak. Ama şu çok açık, askerinden siviline bölgede büyük bir moral var.
Halkın yaklaşımı nasıl?
Bölgede artık gülen yüzler var. Bomba patlatılmasına rağmen insanlarımızın yüzü gülüyor çünkü ‘biz bunun hakkından geleceğiz’ diyor. Bunda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğine güvenin, Başbakanımıza sevginin etkisi büyük. Bir de şunu söylemek lazım, vatandaş bizden daha kararlı. ‘Bu terörü bitireceğiz’ diyor. Bize düşen, ortaya çıkan bu iradeyi iyi yönetmek, iyi kararlar vermek ve vatandaşın bu beklentisini boşa çıkarmamak…

“TERSİNE ÇALIŞIYOR”
Bazı belediyelere kayyum atanmasıtartışmasına ABD Büyükelçisi dekatıldı. Bu tartışmaya nasıl bakıyorsunuz?

Yabancılar Türkiye’nin ortak dilini anlamakta zorlanıyor. Bizim milletimiz misafirperver bir millettir. Yabancılara karşı da kadirşinastır. Maalesef ABD Büyükelçisi 15Temmuz’u anlayamamış. Neyi ifade ettiğini ve milletin bunu nasıl değerlendirdiğini kavrayamamış. Ya da anlamış ama tersine anlamış. Bir büyük ülke Büyükelçisi için bu birtalihsizliktir. Tabii karşısındaki milletin kodlarını anlayamamaya biraz cehalet de denebilir.

Son günlerde Almanya veİngiltere’nin Türkiye’deki büyükelçiliklerive konsolosluklarında birkapatma kararından söz ediliyor. Buneyin nesidir?

İç güvenlik sebebiyle kapatacaklarını söylüyorlar. Olay şu: Üç dört gün önce onlara bir DAEŞ ihbarı gelmiş. Bizim emniyet istihbaratı da, gerek İstanbul gerek Ankara’da bu konuda çok iyi bir çalışma yaptı. Tespit edilen noktalara operasyon düzenledi. Ankara ve İstanbul’da toplam 4 DAEŞ şüphelisi yakalandı. Bu bilgiler ilgili ülkelerin büyükelçiliklerine de bildirildi. Teşekkür ettiklerini de biliyoruz.

İSTİHBARAT VERMİYORLAR

Ellerinde farklı bilgileri varsa bizimle paylaşın diyoruz ama onlar kapatma kararı uyguluyor. Onları da anlamaya çalışarak iyi niyete belki 15 Temmuz’dan sonra ortaya çıkan tablo, bir güvenlik açığı endişesi oluşturmuş olabilir diyoruz. Ama durum ortada, Türkiye, terörle mücadelede son günlerde çok ciddi operasyonlar yapıyor, kamuoyuyla paylaşmıyoruz ama önemli tedbirler alıyoruz. Tüm emniyet güçlerimiz seferber durumda.

Ayrıca karşı tarafların ne hamleler yapabileceğini hem düşünüyoruz hem de bilgiye dayalı biliyoruz. Bu nedenle yabancıların bir taraftan güven duyup, bir taraftan itimatsızlıklarını doğru bulmadığımızı ifade ettik.

MÜSLÜMANBİR SOKULDUĞUYERDEN BİR DAHASOKULMAMALI

FETÖ ile ilgili genel tablo nedir?

Çok tehlikeli bir örgütle karşı karşıyayız. Bu örgütüntek katmanlı bir örgüt olduğunu düşünenler hata eder. Buörgüt hem çok irtibatlı, hem de esneklik ve hareket kabiliyetiyüksek bir örgüt. Toplumsal olaylardaki tecrübesi, uluslaraarası ilişkisi, ekonomik gücü, devlet içindeki yapılanmasıylaçok üst düzeyde bir örgüt… Bir kere bunu kabul etmek lazım.Bunu kabul etmeyip, etkisi altında bulunanlara şu an dahil birprogram uygulamadığını düşünmek saflık olur. Müslüman birsokulduğu yerden bir daha sokulmamalı… Bizim milletimizdenbeklentimiz şudur, bu soruşturma, araştırma ve tasarruflarıntamamı belli bir çizgi içerisinde gerçekleşiyor. Burada özelliklemuhalefet partilerine önemli bir rol düşüyor.

yazının devamını okumak için…