Nobel ödüllü iktisatçı Klein öldü

Yazarlar
Klein, bugün yaygın şekilde kullanılan ekonomik tahmin sistemlerinin kurucusu olarak tanınıyordu. Klein, Jan Tinbergen’in geliştirdiği ilk ekonometri modelini değiştirerek ABD ekonomisine uygula...
EMOJİLE

Klein, bugün yaygın şekilde kullanılan ekonomik tahmin sistemlerinin kurucusu olarak tanınıyordu.

Klein, Jan Tinbergen’in geliştirdiği ilk ekonometri modelini değiştirerek ABD ekonomisine uygulayan Klein-modelini geliştirmiş ve bu modelle, bir buhran bekleyen uzmanların aksine, Amerikan ekonomisinde İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra bir genişleme olacağını doğru olarak tahmin etmiştir.

Akademik kariyerinin büyük bir kısmını 1958’de çalışmaya başladığı Pennsylvania Üniversitesi’nde geçiren Klein, 1991 yılında emekli oldu.

1920 yılında Omaha’da doğan Lawrence Klein, Amerika’daki Büyük Buhran’ın ortasında büyüdü.

Klein, hayatı ve çalışmalarından bahsederken bu zor ekonomik dönemde büyümüş olmanın entellektüel gelişimine büyük katkı yaptığını belirtmişti.

California Üniversitesi’ndeki eğitimi ardından Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde doktora yapan Klein daha sonra Oxford Üniversitesi’nde görev yapmış, bu dönemde İngiliz ekonomisi için ilk ekonometrik model olan Oxford Modeli’ni geliştirmiştir.

1976’da Jimmy Carter’ın Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık kampanyasında ekonomi danışmanı olarak görev yapan Klein, daha sonra pek çok Amerikan hükümetine de danışman olarak hizmet verdi.

Klein, küresel ekonomik eğilimleri analiz etmek üzere geliştirdiği istatistikî bilgisayar modellemeleriyle 1980’de Nobel ekonomi ödülüne layık görüldü.
BBC

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme