Nevzat Kösoğlu kimdir?

Yazarlar
Nevzat Kösoğlu, 7 Ekim 1941’de Erzurum-İspir`de doğdu. Liseyi Erzurum ve Karabük`te okudu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini ve İ.Ü. İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsünü bitirdi. 1964`te ga...
EMOJİLE

Nevzat Kösoğlu, 7 Ekim 1941’de Erzurum-İspir`de doğdu. Liseyi Erzurum ve Karabük`te okudu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini ve İ.Ü. İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsünü bitirdi. 1964`te gazeteciliğe başladı. Babıali`de Sabah gazetesinin Ankara temsilciliğini yaptı. Ötüken Neşriyat`ı kuranlar arasında yer aldı ve yönetti. 1970 yılında Millîyetçi Hareket Partisi’nin Genel Sekreter Yardımcılığına seçildi. 1977 genel seçimlerinde MHP`den Erzurum milletvekili olarak parlamentoya girdi. 12 Eylül 1980 İhtilâli’nden sonra bir buçuk yıl tutuklu kaldı. Yayıncılıkla uğraştı. 14 ciltlik Büyük Türk Klasiklerini yayınladı. Kültür Bakanlığı adına 30 ciltlik Türkiye Dışındaki Türk Edebiyatları projesini yürüttü. Nevzat Kösoğlu, Türk Tarihini ve Felsefesini günümüz şartları içerisinde yeniden ele almış; kültür ve medeniyet kavramları ile alakalı özgün fikirler ortaya koymuştur. Gelenekle gelecek arasındaki bağın nasıl kurulması gerektiğini ele aldığı güncel meseleler çerçevesinde vukufiyetle izah etmiştir. Kimlik çalışmalarına yeni bir boyut getirerek yeni Türk Kimliği’nin inşa yollarını göstermiştir. Nevzat Kösoğlu; günümüzün en kafa karıştıran sorularının tümüne verilen cevaptır.

Nevzat Kösoğlu’nun yayımlanan eserleri arasında Kitap ŞuuruKonuşmalarTürk Dünyası Tarihi ve Türk MedeniyetiMilli Kültür ve KimlikTürk Kimliği ve Türk DünyasıEski Türkler’de İslâm’da ve Osmanlı’da DevletOsmanlı ve Türk MilliyetçiliğiSaid NursiGalip ErdemPeyami SafaDündar Taşer,Küreselleşme ve Milli Hayat da bulunuyor. Yazarın bütün eserleri Ötüken Neşriyat tarafından kültür hayatımıza kazandırılıyor.