Hasan Nail Canat’a vefa günü

Yazarlar
Hasan Nail Canat’ın tiyatroculuğunun, mizahi yönünün, genç nesiller üzerindeki etkisinin ve sanatçı kişiliğinin konuşulacağı anma programı 27 Ekim 2013 tarihinde Üsküdar Altunizade Kültür Merkezi’nde ...
EMOJİLE

Hasan Nail Canat’ın tiyatroculuğunun, mizahi yönünün, genç nesiller üzerindeki etkisinin ve sanatçı kişiliğinin konuşulacağı anma programı 27 Ekim 2013 tarihinde Üsküdar Altunizade Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.
Sunuculuğunu Sunucu ve Eğitimci-Yazar Sırrı Er’in, oturum başkanlığını da ESKADER Başkanı ve Edebiyatçı-Yazar Mehmet Nuri Yardım’ın yapacağı anma programına; Yapımcı, Oyuncu ve Karikatürist Hasan Kaçan, Tiyatrocu Ahmet Yenilmez, Gazeteci-Yazar Tarık Tufan ve Gazeteci-Yazar Emine Uçak Erdoğan konuşmacı olarak katılacak. Hasan Nail Canat’ın 1994-2004 yılları arasında oyunlarını sahnelediği ve öğrenciler yetiştirdiği bir yer olan Altunizade Kültür Merkezi, Hasan Nail Canat için de özel bir yere sahipti.

HASAN NAİL CANAT KİMDİR?

25 Ekim 1943 tarihinde Kayseri’de doğan ve bu ilde başladığı sanat yaşamını İstanbul’da sürdüren Hasan Nail Canat, 1994 yılından vefat ettiği 2004 yılına kadar 10 yıl boyunca Altunizade Kültür Merkezi’nde Üsküdar Belediyesi Tiyatrosu’nda oyunlarını sahneliyordu. Geleneksel tiyatronun örneklerini sunan Canat, ‘Keloğlan’, ‘Sokak Kızı Elif’, ‘Mindrella’, ‘Süper Bekçi’ gibi çocuk oyunları ile ‘Bir Avuç Ateş’, ‘Demedim mi?’, ‘Metropol ve Kadın’ adlı oyunlarını da yetişkinler için sahnelemişti. Altunizade Kültür Merkezi’nde çocuk ve yetişkinlere tiyatro eğitimi de veren Canat, ‘Bize Nasıl Kıydınız?’, ‘Beşinci Boyut’, ‘Sürgün’, ‘Çizme’, ‘Hasret’, ‘Siyah Pelerinli Adam’ adlı sinema filmleri ile ‘Camgöz’, ‘Deli Yürek’, ‘Ekmek Teknesi’, ‘Kalp Gözü’, ‘Müslüman’ın 365 Günü’, ‘Müslüman’ın 24 Saati’ adlı TV dizilerinde rol almıştı. ‘Bir Küçük Osmancık Vardı’, ‘Gül Yarası’, ‘Yaralı Serçe’, ‘Yasemen’, ‘Nur Dağındaki Çocuk’, ‘Günahkâr Baba’, ‘Kırımlı Murat Destanı’ adlı kitapları da bulunan Hasan Nail Canat, evli ve 4 çocuk babasıydı.

ÜSKÜDAR ALTUNİZADE KÜLTÜR MERKEZİ

Adres: Barbaros Mah. Sırma Perde Sok. No: 23 Üsküdar / İSTANBUL

Telefon: 0216 531 30 00 / 2279 – 0216 474 24 78

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme