Üniversitelerarası Tiyatro

Tiyatro
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’ndan yapılan açıklamaya göre, ajansın Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetmenliği’nin koordinasyonluğunda gerçekleştirilecek şenlik kapsamında, Türk...
EMOJİLE

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’ndan yapılan açıklamaya göre, ajansın Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetmenliği’nin koordinasyonluğunda gerçekleştirilecek şenlik kapsamında, Türkiye’nin değişik bölgelerinden çok sayıda üniversitenin tiyatro topluluğu oyunlar sunacak, atölye çalışmaları, söyleşiler, paneller ve özel bir sempozyum yapılacak.
       
Üniversitelerarası tiyatro şenliklerinin yaygınlaşması ve İstanbul’un genç tiyatro hareketinin belli başlı merkezlerinden biri haline getirilmesini amaçlayan şenlik çerçevesindeki gösterimler, İstanbul’un çeşitli sahnelerinde gerçekleştirilecek.
       
Şenlik etkinlikleri arasında tiyatro eğitimi alanında mevcut sistemi tartışmaya açan, ileriye dönük yapılanmalar üzerine odaklanan bir sempozyum da gerçekleştirilecek.
       
Şenlik boyunca gençler tarafından ”Sahne Kapısı” isimli günlük bir gazete çıkarılarak etkinliklerin belgelenmesi sağlanacak.
       
2010 yılında da ”Avrupa Üniversiteleri Tiyatro Şenliği” olarak gerçekleştirilecek etkinlik, Avrupa ve Türkiye’deki üniversitelerde faaliyet gösteren tiyatro topluluklarının oyunlarına ev sahipliği yapacağı bir organizasyona dönüşecek.