Savaş Karşıtı Oyun Geliyor

Tiyatro
Amos Gitai‘nin yorumladığı ve başrolünü Jeanne Moreau‘nun oynadığı ‘Işığın Oğulları ile Karanlığın Oğullarının Savaşı’ adlı oyun, Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali kapsam...
EMOJİLE

Amos Gitai‘nin yorumladığı ve başrolünü Jeanne Moreau‘nun oynadığı ‘Işığın Oğulları ile Karanlığın Oğullarının Savaşı’ adlı oyun, Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında 31 Temmuz ve 1 Ağustos’ta İstanbul’da olacak.  

Fransa, Yunanistan, İspanya, İsrail ve Filistin’den sanatçıların katılımıyla gerçekleşen savaş karşıtı oyunda, Türkiye’den oyuncu Cüneyt Türel yer alıyor. Gösterim, Kültür ve Turizm Bakanlığı‘nın sadece bu oyun için verdiği özel izinle Rumeli Hisarı‘nda yapılacak. Işığın Oğulları ile Karanlığın Oğullarının Savaşı’nın ilk gösterimi Fransa’da Avignon Festivali‘nin açılış gösterisi olarak yapıldı.

Avignon Tiyatro Festivali, Atina-Epidaurus Festivali, Barselona Grec Festivali ve Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali‘nin Akdeniz’deki kültürel ilişkileri hareketlendirmek ve ortak projeler gerçekleştirmek amacıyla kurduğu "Kadmos" birliğinin ilk çalışması olan "Işığın Oğulları ile Karanlığın Oğullarının Savaşı", eşzamanlı olarak farklı anlatıcılar tarafından çeşitli dillerde söylenen, hem tarihi hem güncel, hem yerel hem de evrensel bir öykü anlatarak her savaşta yaşanan benzer acıları, korkuları ve umutsuzlukları sahneye taşıyor. Akdeniz’in en önemli tiyatro festivallerinin birlikte imza attığı yapımda, tarihi duvarlara yansıtılan imgeler eşliğinde, farklı dillerde yankılanan sesler şarkılara, sözcüklere, müziğe dönüşerek işgal, savaş, egemenlik ve başkaldırı üzerine zaman ve mekanı aşan sorular soruyor.

Amos Gitai‘nin, "Ölü Deniz Yazmaları" ile Josephus Flavius‘un 1. yüzyılda Kudüs’ün Romalılar tarafından ele geçirilişini öykülediği metninden uyarladığı oyunda, Rainer Maria Rilke ve Oscar Wilde gibi yazarlardan alıntılar da bulunuyor. Destan ile güncel anlatıların uyumla birleştiği oyun, kendi içlerinde bütünlük taşıyan metinlerin diyaloglarıyla şekilleniyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme