Musa Güney Resim Sergisi “ZERRE” 24 Şubat Çarşamba Açılıyor

Kültür Sanat
Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sanat Galerisi her ay olduğu gibi Şubat ayında da sanatseverleri özel bir sergiyle buluşturuyor. 24 Şubat-13 Mart 2021 tarihleri arasında Ressam Musa Güney ‘Zerre’ ...
EMOJİLE

Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sanat Galerisi her ay olduğu gibi Şubat ayında da sanatseverleri özel bir sergiyle buluşturuyor. 24 Şubat-13 Mart 2021 tarihleri arasında Ressam Musa Güney ‘Zerre’ isimli sergisiyle galerinin konuğu olacak.

Grafik ve resim alanında çalışmalarını sürdüren Ressam Musa Güney, eserleri ile ulusal ve uluslararası pek çok karma sergide yer aldı. Aynı zamanda yurt dışındaki bienal ve sanat fuarlarında danışman, direktör ve jüri olarak ülkemizi temsil etti. Bugüne kadar 21 kişisel sergi açan Güney, Zerre sergisinde son 10 yıla ait çalışmalarından örnekler ve daha çok pandemi sürecinde ürettiği eserlerle Beyoğlu Sanat galerisinde izleyiciyle buluşuyor.

Zerreden Kürreye Yol Açmak

“Zerre”den kürreye ya da başka ifadeyle makrodan mikroya bütün bir varlık alemi hareket üzeredir. Atomdan kâinata hiçbir şey sabit değildir. İnsan da öyle, zaman neyse, coğrafya neyse insanın yapıp ettikleri de yarattıkları da bunlarla ilişkilidir. Nasıl bir insan bir nehirde iki kere yüzemez ise bir zamanda var edilen sanat eseri de başka bir zamanda yaratılamaz. Mağara resimlerinden bugüne resim sanatı da anbean insan ve coğrafya gibi zamanın ritmi nasıl değişiyorsa öyle değişiyor. Bir zamanlar gündelik yevmiye ile istenileni betimleyen zanaatçı ressam vardı. O dönemde resim Platon’un değişiyle “mimesis”ten doğuyordu. Sanatsal yaratım,  üç boyutlu bir görünümü iki boyutlu olarak tuvalde yeniden var etmekti. Bir dönem sanat mevcut bir varlığın yerini tutmak için vardı. Bugün sanat eseri bir varlığın yerini tutmaktan öte varlığın kendisi olma yolunda.

Musa Güney’in geçmiş yıllarda yürüttüğü ve birlikte güzel bir sergiye de imza attığımız ‘Katarsis’ serisi günümüz genç kuşak resim sanatının yetkin bir örneği olarak, plastik dünyamıza ait hafızamızdaki yerini aldı. Grafik ve fotoğraf alanlarında da özel çalışmalara imza atan Güney, tablolarında bir şeyin yerini tutmak derdinde olmadı. Bir şey anlatmayı değil anlatamadıklarını ve anlatamadıklarımızı ortaya koymanın izini sürdü. O anlamın ve zihnin algılayabileceği sınırın üstüne dikti bakışlarını. Güney’in tavizsiz sanat duruşunda her bir resmin varoluşu kendine mahsus bir formülle inşa ediliyor. Bu eserlerle sanatsal ilişki kurmanın yolu da izleyenlerin onları kendi içlerinde inşa etmelerinden geçiyor.

İlginize sunduğumuz ‘Zerre’ sergisi, izleyicisine şahidi olamadığı makro âlemi, mikro boyutta yeniden yaratıp sunuyor. Resimle sanatsal ilişki kurduğumuzda bu eser ‘ne anlatıyor’ ötesine geçip bir insanlık halini yaşıyor, buluyoruz kendimizde. Güney tablolarında kendimizi deneyimlememiz için kılavuz kaptanlık yapıyor adeta. Bu kılavuzluk izleyicisini kendi bilinmezinin ekspertizi kılıyor ve sanatsal bir kurgunun tarafı olmaya zorluyor. Bu eserler doğayı yansıtmıyor bakınca tabiatın kokusunu ciğerlerinize çekmenize fırsat sunuyor sadece.

Mehmet Lütfi Şen
Küratör

Musa Güney kimdir?

1974 Artvin, Yusufeli doğumlu. Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım bölümünden 1999 yılında mezun oldu. Aynı yıl İstanbul’a yerleşti. Grafik tasarım alanında birçok firmada art direktör olarak çalıştı. Aynı zamanda üniversite yıllarında başlayan profesyonel resim hayatını İstanbul’da da devam ettirdi. Çalışmaları ile çok sayıda ödülün sahibi oldu. Grafik ve resim alanında 21 kişisel sergi açtı. Eserleri ile Türkiye’de ve yurtdışında birçok karma sergide yer aldı. Uluslararası resim çalıştayları, sanat fuarları ve bienallerde jüri üyeliği ve danışmanlık gibi pozisyonlarda görev aldı. Eserleri Türkiye’de özel ve kamu koleksiyonlarının yanı sıra aralarında İtalya, Almanya, Amerika, İngiltere, Kuzey Makedonya, Bulgaristan, Kuzey Kore ve Peru başta olmak üzere uluslararası koleksiyonlarında yer almaktadır. Sanatçının resim temasını belirleyen en önemli imgelem tabiattır. Resimlerinde doğa objektif bir gerçeklik olarak değil, kendisindeki izdüşümlerinden hareketle yer alır. Fotoğraf alanında da özgün ve soyut eserlere imza atan Musa Güney, resim çalışmalarını halen Beyoğlu’nda ve Yeşilpınar’daki atölyesinde sürdürmektedir.

Sanat Çalışmalarından Örnekler:

2021- Karma Sergi, Yakınlaşma, Galeri Kambur, İstanbul

2020- Karma Sergi, Balaban Sanat Galerisi, İstanbul

2020- Frekans Sergi, Galery Soyut, Ankara

2020- Solo Sergi, Bodrum LOFT Sanat Etkinliği, İstanbul

2020- Karma Sergi, Korart Sanat Galerisi, Adana

2020- Solo Exhibition Galery BASAD, İstanbul

2020- 1. Uluslararası İstanbul Sanat Antika Fuarı, İstanbul

2019- Unesco Uluslararası Sanat Sergisi, Kore

2019- 30. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı “Neoart Gallery” Etkinliği, İstanbul

2019- Contemporary Sanat Fuarı, Forli/Italy

2019- Kişisel Sergi, Baart Gallery, Bari/Italy

2019- Uluslararası Sanat Workshop Rahovec / Kosova

2019- Niğbor Artist Workshop Niğde /Türkiye

2019- International Artist Faır Genova/Italy

2018- International Artist Faır Cesena Solo Exhıbıtıon /Italy

2018- International Artist Faır Vernıce Euroexpoart /Italy
2017- Solo ExhibitionGaleryRusso/ Türkiye

2017- Solo Exhibition Natıonal Galery  Novı Pazar/Sırbıa
2016- International Artist Workshop Plav/Montenegro
2014- ”Gerçek- Reality” International Exhibition /Kıbrıs
2012- Deniz Kuvvetleri Komutanlığı/ “12.Deniz Ve İnsan” Konulu Resim Yarışması Sergisi / Harbiye Askeri Müze/İstanbul
1999- Kişisel Sergi / Erzurum