“Onüç” Sergisi Açıldı

Kültür Sanat
ZKSM Türk Dünyası Öykü Festivali kapsamında Saba Jafari’nin Minyatür Sergsi “Onüç”e evsahipliği yapıyor. “Sergi her gün 10.00 – 20.00 saatleri arasında görülebilir.” /SERGİ/Saba Jafari Sergsi “Onüç” A...
EMOJİLE

ZKSM Türk Dünyası Öykü Festivali kapsamında Saba Jafari’nin Minyatür Sergsi “Onüç”e evsahipliği yapıyor. “Sergi her gün 10.00 – 20.00 saatleri arasında görülebilir.”

/SERGİ/Saba Jafari Sergsi “Onüç”
Açılış: 2 Haziran Perşembe 20.00
Sergi Süresi: 2 – 23 Haziran
Yer: ZKSM
Sergi her gün 10.00 – 20.00 arasında görülebilir.”

Dede Korkut’u Yeniden Anlama Çabası

Renkler, figürler, tarihi olaylar ve doğa gibi geniş bir tema alanına sahip olan minyatür yüzyıllardır sanatsal birikimimizin bir parçasıdır. Yapısı itibarıyla süsleyici özelliğinin yanında kendine özgü güçlü ve estetik bir alan oluşturmuştur. Tarihsel süreç içerisinde gelişimini devam ettirmiş ve günümüze kadar gelmiştir. Ulaşılan ilk örneklerde kitaplarda anlatılmak istenen konunun görsel tamamlayıcı olarak kullanılmış, özellikle Osmanlı’daki örneklerde perspektifinin dışına çıkarak daha özgün bir forma dönüşmüştür. Minyatür çalışmalarına realist boyutu açısından bakıldığında geçmişe ve geleneğe dair pek çok okumanın yapılmasına zemin hazırlayabildiğini ifade etmek gerekir. Kısaca kültürel aktarımın en temel verilerinden birini oluşturan minyatür, tarihi ve siyasi yapıdan örf ve adetlere, gündelik hayattan giyim kuşama kadar bizlere yapıldığı zamana dair geniş ölçekte yorum yapma imkânı sunmaktadır. Günümüzde doğu coğrafyasında hâlen pek çok sanatçı minyatür çalışmalarını yeni teknik ve üsluplarla geliştirmeye devam etmektedir.

Sizlerin ilgisine sunduğumuz “Onüç” projesi, Türk kültürünün önemli yansımalarını müthiş bir edebî üslupla günümüze taşıyan Dede Korkut kitabındaki öykülerden esinlenmiştir. 2019’da Prof. Dr. Metin Ekici’nin 13. hikâyenin bulunduğunu duyurmasıyla dünyada dikkatleri üzerine çeken bu tarihi miras, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde “Dede Korkut Hikayelerinin Tezhip ve Minyatür Sanatıyla Yorumlanması” yüksek lisans tezi yapan Saba Jafari tarafından çalışıldı. Jafari çocukluk döneminde babasıyla çalışarak başladığı sanat hayatını, Mahmoud Farshchian’dan aldığı minyatür dersleri ile zenginleştirmiştir.
@sabajafariart @zeytinburnuksm #hikâyenihatırla