E-Kitaplar Yasal mı?

Kitap
Türkiye’deki internet kullanıcıları arasında, sayısı hiç de az olmayan kitap okurları da var. Bunun net göstergelerinden birini, günümüzde e-kitap olarak da anılan ve genellikle PDF formatında &...
EMOJİLE

Türkiye’deki internet kullanıcıları arasında, sayısı hiç de az olmayan kitap okurları da var. Bunun net göstergelerinden birini, günümüzde e-kitap olarak da anılan ve genellikle PDF formatında ‘indirilebilen’ yayınlara sayfalarını açan bloglar ve internet forumları gibi sanal kaynaklar oluşturuyor. Çok satanlar listesinin gediklilerinden Elif Şafak, Orhan Pamuk, Ayşe Kulin, Ahmet Ümit, Adam Fawer, Stephenie Meyer, Dan Brown, Stephen King ve J.R.R Tolkien’ın eserlerinin yanı sıra, listelerde üst sıraları seven Cahillikler Kitabı veya The Secret gibi birçok popüler kitabın e- versiyonları internette halen ‘paylaşılıyor’.

Bu kitaplar üzerinden ‘ticari’ bir çıkar elde edilmiyor olması, ilgili kitapları ‘paylaşılabilir birer dosya’ya çeviriyor ve Bilişim Suçları Yasası’na göre bu yasadışı bir eylem sayılmıyor. Lakin aynı eylem, kitaplar yazarlarından izin alınmadan tamamı yayımlandığı için, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre suç teşkil ediyor. Hal böyle olunca da, kimi ‘blog’ siteleri, geçici ‘forum’ listeleri veya birçok kitap adının yer aldığı başka kaynaklara ulaşmak da mümkün hale geliyor. Hatta bu işi yapan ‘google’vari birtakım siteler bile mevcut.