‘Da Vinci Şifresi büyük bir hata’

Kitap
Vatikan Kütüphanesi ve Gizli Arşiv Başkanı Monsenyör Jean-Louis Brugues, New East Foundation’ın davetiyle Türkiye’ye geldi. Brugues, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Vatika...
EMOJİLE

Vatikan Kütüphanesi ve Gizli Arşiv Başkanı Monsenyör Jean-Louis Brugues, New East Foundation’ın davetiyle Türkiye’ye geldi.

Brugues, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Vatikan arşivlerinde araştırma yapacak olanların bildiği dilin önemine değinerek, “Türkiye’yi ilgilendiren bir bölümümüz var ama sadece araştırmacılara açık. Kataloglama işinde bize yardımcı olabilecek herkesi davet ediyorum. Herkesin yardımı bizim için gereklidir. Benim davetim hem kütüphane hem arşiv için geçerli. Bir Türk kısmımız var. Arap bölümü de mevcut. Fakat hangi kısımda çalışacaklarsa o bölümün dilini bilmek gerekiyor” diye konuştu.

“Da Vinci Şifresi”ne eleştiri

Yazar Dan Brown’ın 2003’te yayınlanan ve büyük ses getiren kitabı “Da Vinci Şifresi”ne yönelik de eleştirilerde bulunan Brugues, “Dan Brown’ın yazdığı kitaptaki hiçbir şey gerçeği yansıtmamaktadır. O yüzden çok büyük bir hata olarak nitelendirilebilir. Neyseki (Vatikan’ın) ziyaretçi sayısında hiçbir etkisi olmadı. Çünkü arşiv sadece bilimsel araştırmacıları ilgilendirmektedir ve onlar da zaten en başından beri bu kitaptakilerin gerçekliğine inanmamaktaydı” ifadelerini kullandı.