Minyatür Amasya Müzesi’ne Ziyaretçi Akını

Görsel Sanatlar
Amasya’nın minyatür haline getirilmiş hali vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor. Sultan Beyazıt Cami Külliyesi içindeki tarihi yapıda sergilenen ‘Minyatür Amasya maketi’ müzesi, turistl...
EMOJİLE

Amasya’nın minyatür haline getirilmiş hali vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor. Sultan Beyazıt Cami Külliyesi içindeki tarihi yapıda sergilenen ‘Minyatür Amasya maketi’ müzesi, turistlerin yoğun ilgisini çekiyor. İki yılda tamamlanan makette şehrin 1914’lü yıllarına ait hem gündüzünü, hem gecesini bütün dinamikleri ile görmek mümkün. Minyatür Amasya müzesi, bu hali ile Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyor.
 
O yılların şehir dokusunu ve kültürel yapısını bire bir yansıtan nostaljik maketi, kurulduğu Mayıs 2010 yılından bu zamana kadar yaklaşık 80 bin kişi ziyaret etti. Amasya’da 1914 yıllarında çekilmiş bir fotoğraftan yola çıkılarak yapılmış olan maket müzede, şehrin tamamı, gündelik hayatla birlikte yansıtılmaya çalışılmış. Maket müze, Büyükağa Medresesi’nden, Saraydüzü Kışlası’na, Sultan Bayezid Külliyesi’nden, Kral Kaya Mezarlıkları’na kadar gerçeğinin neredeyse aynısı. Ayrıca müze, dağı, taşı, akan ırmağı ile bin 860 adet müstakil ev ve tarihi yapısı, binden fazla hareketli ve hareketsiz figürleri ile yaşayan bir şehir dokusuna sahip.
 
Minyatür Amasya müzesinde, gece ve gündüzün yansıtılabilmesi için tonozlu bir sırt üzerinde yaklaşık 2 bin 300 adet yıldız ve bir adet ay oluşturulmuş, ziyaretçiler maketteki bu sistem ile şehrin 3 dakika gecesini, 9 dakika da gündüzünü görebiliyor. Resmi açılışı Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından yapılan ‘Minyatür Amasya’ maket müzesi, özellikleri sebebiyle kendi alanında, Türkiye’de ilk ve tek olma unvanına sahip.
 
Müze rehberi Seval Bal, "Minyatür Amasya Müzesi, 1914 yılının Amasya’sını yansıtmakta. 1/150 ölçeğinde ve 80 metrekarelik alana kurulu. Müzemiz Mayıs 2010 yılında ziyarete açıldı. Bu güne kadar yaklaşık 80 bin ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. Müzemizde 1914 Amasya’sını tarihi dokusu ile birlikte, gecesi ve gündüzü ile yaşatıyoruz." dedi.

Haberler.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme