54 yıl sonra bir Türk eseri MoMA Müzesi’nde

Görsel Sanatlar
Çağdaş sanatçı Alptekin’in eseri Newyork’taki Modern Sanat Müzesi’nin daimi koleksiyonuna 54 yıl sonra kabul edilen ilk Türk eseri oldu. Konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre, Çağda...
EMOJİLE

Çağdaş sanatçı Alptekin’in eseri Newyork’taki Modern Sanat Müzesi’nin daimi koleksiyonuna 54 yıl sonra kabul edilen ilk Türk eseri oldu.

Konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre, Çağdaş sanatçı Hüseyin Bahri Alptekin’in eseri, heykeltraş Zühtü Müridoğlu’nun ”The Unknown Political Prisoner-Bilinmeyen Siyasi Esir” adlı heykelinden tam 54 yıl sonra Modern Sanat Müzesi’ne(MoMA resim ve heykel koleksiyonuna kattığı ilk iş olma özelliğini taşıyor.
 

Alptekin’ni eseri üç boyutlu otel tabelalarından oluşan 7 sanat eserini kapsıyor ve otel adları kaynağını dünyanın dört bir köşesindeki şehirlerden alıyor.
 

Dünyanın en seçkin modern sanat koleksiyonuna sahip olmasıyla uluslararası kabul gören MoMA’nın koleksiyonunda Picasso, Miro, Andy Warhol, Joseph Beuys, Marcel Duchamp, Sol LeWitt, Bruce Naumann ve daha birçok saygın sanatçının eserleri bulunuyor.

AA