Yücel Çakmaklı Hayatını Kaybetti

Etkinlikler
Yönetmen, yapımcı ve senarist Yücel Çakmaklı, tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde hayatını kaybetti. 9 Temmuz’da özel bir hastanede by-pass ve kalp kapakçığı am...
EMOJİLE

Yönetmen, yapımcı ve senarist Yücel Çakmaklı, tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde hayatını kaybetti. 9 Temmuz’da özel bir hastanede by-pass ve kalp kapakçığı ameliyatı olan Çakmaklı, daha sonra nakledildiği İstanbul Tıp Fakültesi Reanimasyon servisinde, "enfeksiyona bağlı septik şok” nedeniyle hayatını kaybetti. Çakmaklı’nın cenazesi, Salı günü Fatih Camii’nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Küçük Ağa, Kuruluş…

Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesinde 1937 yılında doğan Çakmaklı, 1959’da İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü’nden mezun oldu. Çakmaklı, ilk belgesel filmi Kabe Yolları’nı yönettikten sonra 1969 yılında Elif Film şirketini kurdu. "Milli sinema” olarak adlandırılan akıma dayalı filmler çeken yönetmen, TRT bünyesinde çalışmalarına devam ettiği 1975-1990 yılları arasında kısa hikayelerden televizyon filmleri yaptı. Tarık Dursun K.’dan, "Denizin Kanı”, Tarık Buğra’dan "Küçük Ağa” ve "Kuruluş” gibi roman uyarlamalarını dizi olarak televizyona aktaran yönetmen Yücel Çakmaklı, TBMM tarafından 2008’de Devlet Üstün Hizmet Madalyası’na layık görüldü.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme