Yitik Hazinenin Kaşifi:Fuat Sezgin

Etkinlikler
İslam bilimler tarihi alanında dünyanın en önemli ismi kabul edilen Prof Dr. Fuat Sezgin için saygı programı düzenliyor. İslam bilimler tarihi alanında yaptığı 50 yıllık çalışmaları ve eserleriyle dün...
EMOJİLE

İslam bilimler tarihi alanında dünyanın en önemli ismi kabul edilen Prof Dr. Fuat Sezgin için saygı programı düzenliyor.

İslam bilimler tarihi alanında yaptığı 50 yıllık çalışmaları ve eserleriyle dünyanın en önemli ismi kabul edilen Prof Dr. Fuat Sezgin için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş bir saygı programı düzenliyor.

23 Ocak Cumartesi (bugün) günü saat 13.00
‘de Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi‘nde gerçekleşecek "Yitik Hazinenin Kâşifi: Fuat Sezgin" başlıklı program, Fuat Sezgin‘in hayatından kesitlerin yer aldığı belgesel film gösterimi ile başlayacak.

Film gösteriminden sonra oturum başkanlığını Prof. Dr. Salih Tuğ‘un yapacağı panele Prof. Dr. Ahmet Suphi Furat, Prof. Dr. İrfan Yılmaz ve Ethem Sancak konuşmacı olarak katılacak.

Panelin ardından Prof Dr. Sezgin, "İslam Dünyasında Bilim Çalışmaları Ne Zaman ve Neden Duraklamaya Başladı" başlıklı bir konferans verecek.

PROF. DR. FUAT SEZGİN KİMDİR?

Frankfurt Goethe Üniversitesi Arap İslam Bilimleri Tarihi Enstitüsü Direktörü. Tartışmasız o dünyanın en önemli bilim tarihçilerinden biri.

1960‘larda Türkiye"den ayrılarak Almanya‘ya gitti ve o gün bugün dür orada yaşıyor.
Frankfurt’taki Goethe Üniversitesi‘nde Arap İslam Bilimleri Tarihi Enstitüsü‘nün direktörlüğünü yapıyor.

Frankfurt‘ta üniversitede kurduğu dünyaca ünlü İslam Bilim Tarihi Müzesi, İslam âlimlerinin bilime verdiği önemi apaçık ortaya koyuyor.

Müzede, Müslüman bilginler tarafından yapılmış aletlerin, bilimsel araç ve gereçlerin numunelerini sergiliyor.

Bu eserlerden her biri, Müslüman bilim adamlarının ilim ve teknolojiye katkılarının somut örnekleri olarak karşımıza çıkıyor.

O, bugün ki Batı Medeniyeti‘nin, İslam Medeniyeti‘ne çok şey borçlu olduğunu söylüyor ve bunu bilimsel olarak açıklıyor.

40 küsur yıldır yazmakta olduğu ve 13. cildi yayınlanan "İslam Kültür Tarihi" dünya bilim çevreleri tarafından kendi alanında en önemli kaynak eser olarak kabul ediliyor.

Fuat Sezgin"in en önemli eserlerinden kabul edilen "İslam’da Bilim ve Teknik" adlı 5 ciltlik eser Kültür Bakanlığı‘nın izniyle İBB Kültür A.Ş. tarafından yeniden yayınlandı.

Prof. Dr. Fuat Sezgin, Frankfurt‘taki müzesinde bulunan eserlerden 1.000 cildin üzerinde eseri tıpkı basım olarak, araştırmacılar istifade etsin diye Süleymaniye Kütüphanesi‘ne hediye etmiştir.

Prof. Dr. Fuat Sezgin son olarak, Arap-İslam Bilimleri Enstitüsü için hazırladığı bilimsel araç ve gereçlerin benzerlerini yaptırarak, açılışını 25 Mayıs 2008 tarihinde Başbakan Tayyip Erdoğan‘ın yaptığı İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi‘nin İstanbul Gülhane Parkı içindeki Has Ahırlar Binası‘nda açılmasına önayak olmuştur.

Müslüman bilim adamlarının buluşları, şimdi Gülhane Parkı`ndaki "İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi"nde sergileniyor.

Bilimler Tarihi alanında dünyanın sayılı otoritelerinden birisi olan Fuat Sezgin, Süryanice, İbranice, Latince ve Arapça dâhil, 27 dili çok iyi derecede bilmektedir.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme