Ünlü Ressamın Sırrı Çözüldü

Etkinlikler
Caravaggio güçlü ışık-gölge kullanımı ve resimsel düzenlemeyi dramatik bir açıdan ele alışıyla barok sanatının en özgün uygulayıcılarından biridir. "Otuz Yıl Savaşları " döneminde yaşayan İt...
EMOJİLE

Caravaggio güçlü ışık-gölge kullanımı ve resimsel düzenlemeyi dramatik bir açıdan ele alışıyla barok sanatının en özgün uygulayıcılarından biridir. "Otuz Yıl Savaşları " döneminde yaşayan İtalyan Rönesans ressamın, fotoğraf makinesinin bulunmasından 200 yıl önce modellerini tuvale yansıtmak için “fotoğraf” tekniği kullandığı öne sürüldü.

Floransa’daki Uluslararası Stüdyo Sanat Merkezi’nde görevli araştırmacı Roberta Lapucci, 16. yüzyılda yaşayan ressamın, fizikçi dostu Giovanni Battista Della Porta’nın verdiği fikirle modellerini ‘fotoğrafladığını’ söyledi.

Lapucci’nin araştırmalarında elde ettiği sonuca göre, Caravaggio, bir tür “karanlık oda”da çalışıyor ve modellerini tavandaki bir delikten gelen ışıkla aydınlatıyordu. Modellerin görüntüsü bir lens ve ayna yardımıyla tuvale yansıtılıyordu. Caravaggio, karanlıkta görünen kimyasallar ve minerallerle karıştırdığı beyaz kurşunla, tuvale yansıyan görüntünün üzerinden çizim yapıyor, daha sonra da resmi tamamlıyordu.

Roberta Lapucci, “ışık ve gölge ustası” ressamın kullandığı bu yöntemin “fotoğrafçılığın temeli olan teknikleri içerdiğini” söyledi. Lapucci, bu teknikteki “karanlık oda”nın ressamlar arasında ilk kez Caravaggio tarafından kullanıldığını belirtti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme