TÜYAP Kitap Fuarı Kapılarını Açtı

Etkinlikler
Haber: Arzu ERDOĞRAL Fotoğraflar: Beyhan DEMİRCİ 29. İstanbul Kitap Fuarı, 37 ülkeden yayıncı firmaların katılımıyla kapılarını ziyaretçilere açtı. Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde 7 Kasım&#...
EMOJİLE

Haber: Arzu ERDOĞRAL
Fotoğraflar: Beyhan DEMİRCİ

29. İstanbul Kitap Fuarı, 37 ülkeden yayıncı firmaların katılımıyla kapılarını ziyaretçilere açtı. Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde 7 Kasım’a kadar devam edecek fuarda, yerli ve yabancı 550 yayınevi katılımcı olarak yer aldı. Açılışta konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, TÜYAP Kitap Fuarı’na yabancı ülkelerin gösterdiği ilgiden memnun olduklarını söyledi. Açılışa konuk olarak katılan İspanya Kültür Bakanı Angeles González-Sinde Reig de, İspanya ve Türkiye’nin kültürel benzerliklerine dikkat çekerek, Türkiye’de olmaktan memnun olduğunu ifade etti.

Fuara, 550 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılırken, yaklaşık 300 etkinlik gerçekleştirilecek ve fuarı gezenler yazarlarla da biraraya gelerek kitap imzalatabilecek.

BAKAN GÜNAY’A "TÜRBAN" PROTESTOSU

Açılışa katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, açılış sonrası salon çıkışında, İşçi Partisi (İP), Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ADD), Cumhuriyet Okurları (CUMOK) üyesi bir grup eylemci tarafından protesto edildi. "Türban esarettir, özgürlük değil", "Çankaya’da türban istemiyoruz", "YÖK Başkanı istifa" şeklinde slogan atarak toplantı salonunu basan eylemciler, başörtülü gazetecilere de sözlü saldırıda bulunarak hakaret ettiler.

Fuara katılan vatandaşlar da, "Kültürel bir etkinliği rezil ediyorsunuz, defolun" sözleriyle eylemci gruba tepki gösterdi. Eylemci grup bir süre sonra sessizce dağıldı.

YABANCI ÜLKELERDEN YOĞUN İLGİ

29. TÜYAP Kitap Fuarı’na yabancı ülke yayıncıları da yoğun ilgi gösterdi. Onur konuğu olan İspanya’nın yanı sıra; Fransa, İtalya, Almanya, Küba, ABD, Finlandiya, Hollanda, Yunanistan, Hindistan, İngiltere, Romanya ve İran’dan katılan yayınevleri TÜYAP’a özel standlar hazırladılar.

 

FUARIN ONUR KONUĞU İSPANYA

İlk kez bir ülkenin edebiyatı ve kültürüyle İstanbul Kitap Fuarı’nın Onur Konuğu olacağı İspanya etkinlikleri, 30 Ekim-2 Kasım 2010 tarihleri arasında Uluslararası Salon’da (5 nolu hol) gerçekleştirilecek. Onur Ülke programı kapsamında İspanya’dan konuk yazarların katılımıyla söyleşiler, sergi, açılış ve kapanış konserleri yer alacak.

Fuarın bir diğer yeniliği ise Uluslararası Salon’da yer alan "Telif Ajansları Özel Bölümü". Dünya edebiyatının önde gelen telif ajansları profesyonel görüşmeler yapmak üzere İstanbul Kitap Fuarı’na katılıyor. Almanya, Fransa, İngiltere, İsrail, İspanya ve İtalya’dan 8 telif ajansı 2 Kasım 2010 tarihine kadar fuarda Türkiye’den yayıncılarla buluşma imkanı bulacak.

YURTDIŞINDAN ÇOK SAYIDA KONUK YAZAR, ŞAİR VE ÇİZER GELİYOR

İstanbul Kitap Fuarı dünyaca tanınmış 51 yazar, şair, çevirmen ve çizeri ağırlayacak. Fuarın yazarları arasında Mineke Schipper, David Boratav, Mark Crick, Fanny Joly, John Freely, Maureen Freely, Jo Hodgkinson, Queenie Chan, Yusuf Ziedan, Ioan Grosian, Yusuf Nevzat, Timour Mouhiddine, Mel Gill, Jeffrey Kahrs, Mel Kenne, Derick Mattern, Jan Kjær, Merlin P. Mann yer alırken. İspanya’dan Juan José Armas Marcelo, Luis del Val Velilla, Fernando Sánchez Dragó, Luisgé Martin, Soledad Puértolas Villanueva, Julio Llamazares, Ángeles Caso, Rafael Chirbes ve klasik gitar sanatçısı Fernando Espi Onur Konuğu etkinlikleri kapsamında programda yer alacak.

Yurt dışından gelecek konukları arasında Yolanda Cataño (Galiçya), Robyn Marsack, Amaia Gabantxo (Bask Ülkesi), Ned Thomas (Galler) ve Ahmet Hamdi Tanpınar’ın çevirmenleri Hanneke Van der Heijden, Abdulkadir Abdelli ve Ingrid Iren bulunuyor.

İTALYAN EFSANEVİ ÇİZERLERİ TÜYAP’TA

Zagor’un yaratıcısı, efsanevi çizer Gallieno Ferri ilk kez Türkiye’den okurlarıyla İstanbul Kitap Fuarı’nda bir araya gelecek. İtalya’dan çok sayıda çizerin konuk olacağı etkinlik ise 6 Kasım 2010 Cumartesi günü düzenlenecek.

BESTSELLER KİTAP YAZARLARI J. C. GRANGÉ VE SANDY TOLAN DA KİTAP FUARI’NDA

Fransa’da yayınlanışının ardından Türkçe’ye de çevrilen çok satan kitapların yazarı Jean Christophe Grangé İstanbul Kitap Fuarı’nda kitaplarını imzalayacak ve okurlarıyla söyleşecek. Birkaç sene önce aynı isimle Türkçe’ye çevrilen ve filmi çekilen Limon Ağacı kitabının yazarı Sandy Tolan da kitap fuarın önemli isimleri arasında.

İSTANBUL YAZARLARI

Ana teması "İstanbul"u Yazmak" olan kitap fuarı İstanbul’u yazan yazarları fuara davet ediyor. Bu kapsamda baba-kızın birlikte katılacağı etkinlikle John Freely ve Maureen Freely ilk kez bir söyleşide bir araya gelmiş olacak.

İlki geçtiğimiz yıl düzenlenen Word Express Balkanlar’dan İstanbul’a Edebi Bir Yolculuk projesi kapsamında genç şairler İstanbul’da buluşacak. Projenin bir ayağı olan Şiir Otobüs’ü ile fuar ziyaretçileri TÜYAP’a şairlerle birlikte hareket edecek. Proje kapsamında TÜYAP’ta Katerina Iliopoulou (Yunanistan), Sian Melangell Daffyd (Galler), Radu Vancu (Romanya), Milan Dobricic (Sırbistan) ve Yannis Isidorou (Yunanistan) katılımıyla okuma düzenlenecek.

ULUSLARARASI YAYINCILAR BİRLİĞİ ( IPA) YAYINLAMA ÖZGÜRLÜĞÜ ÖDÜL TÖRENİ

İstanbul Kitap Fuarı bu sene önemli bir etkinliğe-Uluslararası Yayıncılar Birliği/Yayınlama Özgürlüğü Ödül Töreni’ne ev sahipliği yapacak. 2005 yılından itibaren dünyanın herhangi bir yerinde yayınlama özgürlüğünün savunulması ve teşvik edilmesi bağlamında önemli katkılarda bulunmuş bir kişi ya da kurumu onurlandırmak üzere verilen Yayınlama Özgürlüğü Ödülü bu sene 2 Kasım Salı 2010 tarihinde Uluslararası Salon’da düzenlenecek bir törenle sahibini bulacak.

ÖĞRENCİ, ÖĞRETMEN VE EMEKLİLERE ÜCRETSİZ GİRİŞ

İstanbul Kitap Fuarı, TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından düzenlenen 20. İstanbul Sanat Fuarı ile eş zamanlı gerçekleştiriliyor.

Girişin öğrenci, öğretmen ve emeklilere ücretsiz olduğu fuarların giriş bedeli 5 TL.

Fuarlar 30 Ekim-6 Kasım tarihlerinde 11.00-20.00 saatleri, kapanış günü olan 7 Kasım 2010 tarihinde ise 11.00-19.00 saatlerinde, Uluslararası Salon ise 30 Ekim-2 Kasım 2010 tarihleri arasında 11.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme