Türkiye’nin Okuma Haritası Çıkarılıyor

Etkinlikler
Aslıhan Aydın’ın haberi   Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanacak olan araştırma ile Türklerin ne kadar kitap okuduğu, neleri okumaktan hoşlandığı ya da neden kitap okumadığı gib...
EMOJİLE

Aslıhan Aydın’ın haberi

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanacak olan araştırma ile Türklerin ne kadar kitap okuduğu, neleri okumaktan hoşlandığı ya da neden kitap okumadığı gibi sorulara cevap aranacak.

 

Türkiye, Avrupa ülkelerine göre daha az kitap okunuyor olmasını yıllardır tartışıyor. Ancak, Kültür ve Turizm Bakanlığı ilk kez bilimsel bir çalışma ile Türklerin neden daha az kitap okuduğunu anlamaya çalışacak. Ülkenin ‘okuma haritası’ denilebilecek bu çalışma ile ‘kim ne kadar kitap okuyor, ne zaman, nerede okuyor, neden okumuyor, neleri okumaktan hoşlanıyor’ gibi soruların cevabı bilimsel olarak aranacak.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Onur Bilge Kula, Türkiye’nin okuma haritasını çıkaracaklarını söylüyor. Bunun için ihaleye çıkacaklarını açıklayan Kula, ihale şartnamesinin hazırlanma aşamasında olduğunu dile getiriyor. Araştırmanın, tüm Türkiye genelinde yapılacağını, çok yönlü ve çok denekli olacağını aktaran Kula, bu sebeple ihaleye büyük kamuoyu araştırma şirketlerinin katılımını beklediklerini ifade ediyor. Kula’nın verdiği bilgilere göre; yaşa, eğitim durumuna, gelir düzeyine, kır-kent ayırımına, doğu-batı, kuzey-güney bölgelerine göre Türkiye’deki okuma yoğunluğu, okuma düzeyi çıkarılacak.

 

Türkiye’de yılda ortalama 4 milyon kitap basıldığına işaret eden Kula, bu kitabın 2 kişi tarafından okunması durumunda, Türkiye’nin 8 milyonunun kitap okumuş olacağını belirtiyor. Kula, bu rakamın Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında az olduğunu vurgulayarak, araştırma sonuçlarının bu azlığın sebeplerini net bir şekilde ortaya koyacağına dikkat çekiyor. "Güvenilir veriler olacak. Spekülasyonlara gerek kalmayacak." diyen Kula, araştırma sonuçlarının nisan ayında kamuoyu ile paylaşılabileceğini söylüyor.

 

Zaman

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme