Türkiye Uyuma Tarihine Sahip Çık

Etkinlikler
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, müzenin, "eserlerin 1680’de Türk piyasasından tamamen yasal yollardan edinildiğini" gerekçe göstererek, heykellerin İz...
EMOJİLE

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, müzenin, "eserlerin 1680’de Türk piyasasından tamamen yasal yollardan edinildiğini" gerekçe göstererek, heykellerin İzmir’e iade edilmeyeceğini bildirdiği yer aldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu‘nun, heykellerin iadesine ilişkin mektubuna yanıt veren Louvre Müzesi yöneticisi Henri Loyrette, cevabında şunları kaydetti:

"Bu eserler, 1680’de, o vakitler ülkenizle ayrıcalıklı ilişkileri bulunan Kral XIV. Louis adına Türk piyasasından tamamen yasal yollardan edinilmiş bulunmaktadır. Mektubunuzda değindiğinizin aksine, uluslararası sözleşmeler, tümüyle kanuna uygun yollardan yüzyıllar önce edinilmiş eserlerin iadesini öngörmemektedir. Bu konudaki tek düzenleme, Fransa’nın da 1997’de onayladığı ve geriye yürümeyen 1970 tarihli Kültürel Değerler Hakkında UNESCO Sözleşmesi’dir. Bu eserler, ayrılmaz biçimde Fransız koleksiyonlarındadır ve iadeleri düşünülemez."

Kocaoğlu, yanıtın kendilerine "sürpriz olmadığını", müzeye hemen ikinci bir mektup yazdığını belirterek, mektubunda XIV. Louis döneminde Türk piyasasından alınan heykellerin "hukuki bir edinim" olarak kabul edilip edilemeyeceğini sorduğunu kaydetti.

Kocaoğlu kararlı

Kocaoğlu, açıklamasında "Dünyadaki yankılarına bakılırsa, mektubumuzun hedefine ulaştığı anlaşılıyor. Bu, uzun soluklu bir mücadeledir. Kültürel ve tarihsel mirasımıza sahip çıkma kararlılığımızı sürdüreceğiz" görüşünü ifade etti.

Kocaoğlu, Loyrette‘e yazdığı ikinci mektubunda, şunları kaydetti:

"İzninizle, XIV. Louis döneminde, yani 1680’de Türk piyasasının ne olduğu ve bunun hukuki bir edinim için ne kadar öne sürülebileceği konularını şimdilik bir yana bırakıyorum. 1970 UNESCO Sözleşmesi’nin de tüm diğer sözleşmeler gibi emsaller ve teamüllerle değiştirilip geliştirilebilir nitelikte bir uluslararası belge olduğu görüşümü sizin de paylaşacağınızı sanıyorum. Ayrıca isimleri bile kentimizle anılan eserlerin, müzenizin de desteği ve işbirliğiyle düzenlenerek açılacak bir müzede, ait oldukları topraklarda, beraber var oldukları eserlerle yan yana sergilenmesinin anlamlı olacağına dikkatinizi çekmek istiyorum."

Yazdığı ilk mektubun, kendi imzasını taşımakla birlikte, İzmir’de düzenlenen Kültür Çalıştayı‘nın katılımcısı sanatçı, kültür profesyoneli, akademisyen ve sivil toplum temsilcilerinin ortak kararıyla kaleme alınmış olduğunu hatırlatan Başkan Aziz Kocaoğlu, "İzmir’in mirasını korumak ve geliştirmek için etkin bir çalışma yürütme kararlılığı içinde olduğunu" da belirtti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme